Eliette Abecaissis'in yapıtlarında kadınlık durumu
Woman's estate in the works of Eliette Abecaissis
  1. Tez No: 692790
  2. Yazar: BUKET TOPBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
*Geçmişten günümüze toplumsal değişimlere koşut olarak kadınların bağımsızlık mücadelesi farklı beklentiler çerçevesinde varlığını sürdürmektedir. Kadınların toplumsal konumunun her zaman erkeğin gerisinde kabul edildiği ve kendileri adına belirlenen rollere uygun şekilde yaşamaları beklentisini ortadan kaldıran özgürlük mücadeleleri zaman içerisinde farklı seslerin yükselmesiyle daha güçlü bir zeminde var olmayı başarmıştır. Feminizm çatısı altında güçlenen ve toplumda hüküm süren adaletsizlik ve eşitsizlik kavramlarını tartışmaya açan bu mücadele, toplumların yeniden yapılandırılması gereksinimini gündeme getirir. Erkek egemen toplumsal düzen içerisinde kadınların yaşantılarını kendi isteklerine göre belirleyen zihniyete karşı farklı zaman dilimlerinde kendini yenileyerek ve geliştirerek ortaya çıkan kadın hareketi, kadınların yazgısı olarak belirlenen değer yargılarına karşı kararlı bir mücadele verir. Bu mücadele çerçevesinde elde edilen haklar, kadınların mevcut koşularının değişmesine yol açarken aynı zamanda yaşamlarında yapılandırılması gereken farklı mücadele alanlarının da ortaya çıkmasına neden olur. Ataerkil toplumsal yapı içerisinde konuşulmaya değer görülmeyen aynı zamanda toplumsal değer yargılarına uygun olmadığı düşünülen bağımsız kadın kimliği, zamanla inanılan tabuların yıkılmasını sağlayarak değişimleri de beraberinde getirir. Bu değişimler toplumsal düzen içerisinde olduğu kadar yazın yaşamında da kendisini güçlü kadın imgeleriyle gösterir. Çağdaş Fransız yazınının önemli kalemlerinden Fas kökenli Eliette Abecaissis de değişen ve güçlenen kadın kimliğine yapıtlarında yer vererek geçmişten günümüze kadınların farklılaşan yaşam koşullarını yansıtmayı amaçlar. Aynı zamanda bu değişim kıskacında kadınların maruz kaldığı tahakküm anlayışının modern zamanlarda da varlığını sürdürdüğünü göstermeyi hedefler. Kadınlık durumu açısından ele aldığı başkişilerinin çağdaş dünyada hala geleneksel yapının baskısı altında yaşamlarını sürdürdüğüne dikkat çekerken aynı zamanda erkek egemen zihniyetin kadınları doğuştan sahip oldukları farklılıkları bahane ederek dezavantajlı konuma yerleştirdiklerini gösterir. Bağımsızlıkları adına mücadele eden kadınların, elde edilen kazanımlara karşın toplumun bilinçaltına kazınan değer yargıları ve bu değer yargıları çerçevesinde oluşan kadın imgesine karşı hala mücadele ettiklerinin altını çizer. Kadınların toplumsal varlıklarını evlilik ve annelik yoluyla kabul eden zihniyete karşı birey olarak elde etmeye çalıştıkları ve erkeklerin engelleriyle savaşmak zorunda kaldıkları gerçeğine parmak basar. Bu bağlamda çalışmamızda, Eliette Abecaissis'in La répudiée (Boşanılan kadın) Et te voici permises à tout homme (İşte Burada Erkeklere İzin Verilir) Un heureux événement (Mutlu bir olay) adlı yapıtlarında kadın, toplumsal cinsiyet, evlilik, şiddet ve annelik bağlamında feminizm, Simone de Beauvoir ve Bourdieu'nün düşüncelerinden hareketle ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
* Simultaneous with the social changes from past to present, women's struggle for independence continues to exist within the framework of different expectations. The struggle for freedom, which aims to eliminate the secondary position of women in the society built around masculine normative values and the social expectation for them to live under normative gender roles, has managed to rise on stronger ground with the rise of different voices over time. This struggle, which brings the injustice and inequality prevailing in the society to debate under the umbrella of feminist thought, brings up the need for the restructuring of the society. The women's movement, which emerged by renewing and developing itself in different periods against the masculine mindset that determines the lives of women based on its desires in the male-dominated social order, wages a determined struggle against the value judgments determined as the fate of women by society. The rights gained within the framework of this struggle have led to a change in the current conditions of women, while also leading to the emergence of different areas of struggle that need to be structured in their lives. Independent woman identity, which is not seen as worth talking about in the patriarchal social structure and is not suitable for social value judgments, brings about changes by breaking down strongly believed taboos over time. These changes show themselves in the social order as well as in the field of literature with strong female images. Eliette Abecaissis, of Moroccan origin, one of the important writers of contemporary French literature, also aims to reflect the changing living conditions of women from past to present by including the changing and strengthening female identity in her opus. At the same time, Abecaissis aims to show that the understanding of domination that women are exposed to in this grip of change continues to exist in modern times as well. While she draws attention to the fact that the protagonists she deals with in terms of the womans's estate are still living under the pressure of the traditional structure in the contemporary world, she also shows that the male-dominated mindset places women in a disadvantageous position by using their innate differences as an excuse. Despite the gains achieved by women, she underlines that women who struggle for their independence are still struggling against the value judgments engraved in the subconscious of the society and the image of women formed within the framework of these value judgements. She points to the fact that women try to achieve their social existence as individuals against the mentality that accepts them through marriage and motherhood, and that they have to fight with obstacles created by men. In this thesis, women, gender, marriage, violence, and motherhood in Eliette Abecaissis's novels La Répudiée (Divorced woman) Et Te Voici Permises à Tout Homme (Here, men are allowed) and Un Heureux Événement (A happy event) have been tried to be discussed in the context of feminism based on the thoughts of Simone de Beauvoir and Bourdieu.