Approaching civil-military relations as a regime: Lessons from the Turkish case
Sivil-asker ilişkilerine rejim olarak yaklaşmak: Türkiye örneğinden çıkarılan dersler
- Tez No: 775909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN İLKER AYTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez sivil-asker ilişkilerindeki aktörlerin ayrı olmasını savunan kuramları diğer Batılı olmayan devletlerin yerli koşullarını göz ardı etmekle eleştiren ve onun yerine aktörler arası denge kurulmasını öneren kuramların bu sırada orduların işlevsel zorunluluklarını ve siyasallaşmalarını göz ardı ettiklerini öne sürmektedir. Bu tez dengeyi savunan kuramlar hakkında yapılmış bu eleştiriyi sınamak adına denge yaklaşımını benimsemiş olan Douglas L. Bland'in sorumluluk paylaşımı kuramını kullanarak 1999 ve günümüz arasındaki Türk sivil-asker ilişkilerini zamana yayılmış bir tek-ülke çalışması ile çözümlemektedir. Bulgular, oluşan dengelerin tiplerinin siyasi bağlamlara koşullu olduğunu göstermektedir. Türkiye ele alındığında, sivil-asker ilişkileri değişiminin büyük çoğunluğu rekabetçi otoriter bir hükümetin altında gerçekleşmiştir ve şimdilik istikrarlı olan bir dengeye ulaşmıştır. Ancak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin siyasallaşması ve işlevsel zorunlulukları bu süreçte göz ardı edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that while the equilibrium theories in civil-military relations literature criticise the separation theories for neglecting the domestic conditions of non-western states, they disregard the functional imperative and possible politicisation of militaries. In order to test this criticism of equilibrium theories, this thesis utilises Douglas L. Bland's shared responsibility theory, which adapts the equilibrium approach by applying regime theory, to analyse the change in Turkish civil-military relations between 1999 and the present by conducting a longitudinal with-in case study of Turkey. The findings indicate that the characteristics of established equilibriums are conditional to the political context. In the case of Turkey, the change in civil-military relations mainly proceeded under competitive authoritarianism on the part of the government and resulted in a civil-military relations equilibrium that is stable at the moment but neglectful of the functional imperative and politicisation of the Turkish Armed Forces.