Extreme risk connectedness of sovereign credit default swaps: Evidence from BRICS and MIST countries
Ülke kredi temerrüt takaslarının aşırı risk bağlantılılık analizi: BRICS ve MIST ülkeleri örneği
  1. Tez No: 775910
  2. Yazar: EBRU YENİCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NASİP BOLATOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Aşırı risk yayılma etkisini analizi amacıyla bu tez, uç değer teorisine dayanan, dinamik EVT-VaR genişletilmiş bileşik bağlantılılık çerçevesini önermektedir. 18 Mart 2011'den 1 Haziran 2022'ye kadar olan veriler kullanılarak BRICS ve MIST ülkelerinin Ülke Kredi Temerrüt Takasları (CDS) arasındaki yayılma etkileri incelenmiştir. Küresel finansal faktörler modele dahil edilmiş ve etkileri analiz edilmiştir. Ayrıca, Temel Bileşen Analizi (PCA) kullanılarak, dünyanın önde gelen birçok ekonomisinin ülke CDS'leri için aşırı bağlantılılık analizi gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında, dinamik EVT-VaR genişletilmiş bileşik bağlantılılık çerçevesi ve kantil (quantile) genişletilmiş bileşik bağlantılılık yaklaşımı, BRICS ve MIST ülkelerinin ülke CDS'leri kullanılarak karşılaştırılmıştır. BRICS ve MIST ülkelerinin, ülke CDS'leri arasında güçlü bir bağlantı olduğu ve aşırı olaylar nedeniyle yayılma etkisinin zaman içinde dalgalanmalar gösterdiği tespit edilmiştir. Bu ülkeler arasında Rusya, net bir şok verici olarak belirgin bir role sahiptir. Rusya'nın ardından Meksika da özellikle 2017-2018 yıllarında ve 2020 sonrasında BRICS ve MIST ülkelerinde ülke CDS değerlerindeki değişkenliği açıklayan önemli itici güçlerden biri olmuştur. Küresel finans piyasalarının BRICS ve MIST ülkelerindeki ülke CDS'leri üzerinde sınırlı bir etkisi vardır. PCA analizini kullanarak, Covid 19 pandemisinden sonra dünyanın dört bir yanındaki ülke CDS'lerin toplam bağlantılılığında analiz dönemi için benzeri görülmemiş bir artış olduğu bulunmuştur ve günümüzde de yüksek kalmaya devam etmektedir. Son olarak, kantil (quantile) genişletilmiş bileşik bağlantılılık yaklaşımı, zaman içinde meydana gelen aşırı olaylara dinamik EVT-VaR genişletilmiş bileşik bağlantılılık çerçevesi kadar hassas yanıt vermemektedir. Çalışmanın bir diğer bulgusu da Türkiye'nin diğer ekonomilerle güçlü bir şekilde birbirine bağlı olmadığıdır. Sınırlı bağlantılılığın bir sonucu olarak, Türkiye sistematik risklerden daha az etkilenmiştir. Öte yandan, Türkiye'nin yüksek ve dalgalı bir ülke CDS değerlerine sahip olması, ülkenin yüksek risk algısının dış etkenlerden çok ülke içinde meydana gelen olaylardan kaynaklandığı anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
To analyze the extreme risk spillover effect, this thesis proposes dynamic EVT-VaR extended joint connectedness framework based on extreme value theory. The spillovers among sovereign CDS of BRICS and MIST countries using the data from March 18, 2011 to June 1, 2022 were examined. Global financial factors were included in the model and their effects were analyzed. Besides, using the Principal Component Analysis (PCA), an extreme connectedness analysis was carried out for sovereign CDSs of many leading economies around the world. Moreover, the dynamic EVT-VaR extended joint connectedness framework and the quantile extended joint connectedness approach were compared using sovereign CDSs of BRICS and MIST countries. It has been found that there is a strong connectedness among the sovereign CDSs of the countries in the BRICS and MIST, and the spillover effect has fluctuated over time due to extreme events. Among these countries, Russia has a pronounced role as a net transmitter of shock. After Russia, Mexico has also been one of the important drivers in explaining the variability in the sovereign CDS spreads in BRICS and MIST countries, especially in 2017-2018 and after 2020. Global financial markets have a limited impact on sovereign CDSs in the BRICS and MIST countries. Using the PCA analysis, we found that there is an unprecedented increase for the analysis period in the total connectedness of sovereign CDSs around the world after the Covid 19 pandemic and it continues to remain high at the present time. Finally, the quantile extended joint connectedness approach does not respond as sensitively as the dynamic EVT-VaR extended joint connectedness framework to extreme events that have occurred over time. Another finding of the study is that Türkiye is not strongly interconnected with other economies. As a result of limited interconnectedness, Türkiye have been affected by systematic risks less. On the other hand, Türkiye has a high and volatile sovereign CDS values, which means that the country's high-risk perception stems from events occurring within the country itself, rather than external factors.