Uyarlanabilir akıllı yüzeyler ile destekli iletişim sistemlerinde farklı gürültü analizleri
Different noise analysis of relonfigurable intelligent surface assisted cammunilation systems
  1. Tez No: 775955
  2. Yazar: DAMLA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BİLİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yeni nesil iletişim sistemlerinin gelişen teknolojiyle birlikte, yüksek verimliliğe sahip, yüksek iletim hızı, yüksek kullanıcı kapasitesi gibi özellikleri kapsayacak şekilde tasarlanması planlanmaktadır. Bu sebeple, yeni nesil iletişim sistemlerine aday farklı sistemler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Son dönemlerde bu adaylardan en popüleri ve dikkat çekeni uyarlanabilir akıllı yüzey (reconfigurable intelligent surface, RIS) destekli iletişim sistem modelleri olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, ilk olarak RIS destekli tek atlamaya sahip bir sistem için eklenebilir beyaz genelleştirilmiş Gauss gürültüsü (additive white generalized Gaussian noise, AWGGN) varlığında hata analizleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, iki kollu seçme birleştirme tekniğini kullanan RIS destekli bir haberleşme sisteminin AWGGN koşullarında hata analizi incelenmiştir. Ele alınan sistem modellerinin Rayleigh sönümlü kanallarda olduğu varsayılmış ve hata analizleri olasılık yoğunluk fonksiyonu temel alınarak gerçekleştirilmiştir. Sistem modellerindeki farklı parametre değerleri ile türetilmiş olan hata ifadelerinin değerlendirmeleri sunulmuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda, bu tez kapsamında gerçekleştirilen hata ifadelerinin doğruluğu tam nümerik simülasyonlarla kıyaslanarak gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is planned that the next generation communication systems will be designed to include features such as high efficiency, high transmission speed, and high user capacity, together with the developing technology. For this reason, it is tried to develop different systems that are candidates for new generation communication systems. Recently, the most popular and remarkable of these candidates has emerged as the adaptable intelligent surface (RIS) supported communication system models. In this thesis, firstly, error analyzes were performed in the presence of additive white generalized Gaussian noise (AWGGN) for a RIS supported single hop system. Then, error analysis in AWGGN conditions of a RIS supported communication system using the two-arm selection-joining technique is examined. The system models considered are assumed to be in Rayleigh damped channels and error analyzes are performed based on the probability density function. Evaluations of error expressions derived with different parameter values in system models is presented. As a result of the studies, the accuracy of the error statements made within the scope of this thesis has been tried to be shown by comparing them with full numerical simulations.