Gaziantep kültürel mirasının artırılmış gerçekliğe yansıtılması
Reflecting Gaziantep cultural heritage in augmented reality
- Tez No: 775958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Artırılmış Gerçeklik, yaşamımız etrafında yer alan fiziksel olgu veya durumların bilgisayar üzerinde üretilmiş olan ses, yazı, 3 boyutlu görüntüler veya grafik verileriyle bir araya gelmesi şeklinde tanımlanabilir. 60lı yıllarda ortaya çıkan ve o zamanlarda sadece bilimsel çalışmalarda söz konusu olan bu kavram günümüzde mobil cihazların yaygın bir şekilde kullanımı ile turizm, lojistik, alışveriş, eğitim, pazarlama vs. gibi birçok alanda çalışmalara konu olmuştur. Yaşamımızda kültürel miraslarımızın korunması ve gelecek nesillere objektif olarak yansıtılması tüm ulusların önceliği haline gelmiştir. Kültürel miraslarımızın artırılmış gerçekliğe yansıtılması ile bu amacı doğrudan ele alıp tarihi alanlara olan ilginin artması başarılı bir şekilde sağlanmaktadır. Geçmişten önemli izler taşıyan kadim kültürel miraslarımız zamanın da etkisi ile belirli yıpranmalara ve yıkımsal değişimlere uğramaktadır. Günümüze uyarlanması için bu kadim miraslarımızın restore edilmesi ise bir hayli zor ve masraflı hale gelmektedir. Artırılmış Gerçeklik ile bu kültürel miraslarımız üzerinde herhangi bir fiziksel inşaya gerek kalınmaksızın bilgisayar üzerinde hazırlanan sanal görüntü ve verilerin aktarılması sağlanarak artırılmış gerçeklik teknolojisinin tarihe uyarlanması mümkündür. Bu tez çalışmasında Gaziantep Zeugma Müzesinde yer alan eserlerin 3 Boyutlu modellemesi gerçekleştirilerek Unity 3D Oyun Motorunda tanımlanan tek katmanlı işaretçiye bindirilir. Bu modeller ile birlikte eşlenik olarak ilgili eser hakkında bilgilendirme metni, ses ve video verileri de işaretçiye entegre edilir. Geliştirme tamamlandıktan sonra uygulama, APK formatında build edilerek Android tabanı üzerinde kullanıcıya sunulur. Böylece Gaziantep Zeugma Müzesinde yer alan eserler gerçekçi bir şekilde sanal ortamda başarılı bir şekilde gösterilir.
Özet (Çeviri)
Augmented Reality can be defined as the combination of physical phenomena or situations around our lives with sound, text, 3D images or graphic data produced on a computer. This concept, which emerged in the 60s and was only in question in scientific studies at that time, is now widely used in tourism, logistics, shopping, education, marketing, etc. with the widespread use of mobile devices. Has been the subject of studies in many fields such as. It has become the priority of all nations to protect our cultural heritage in our lives and to reflect it objectively to future generations. By reflecting our cultural heritage to augmented reality, this aim is directly addressed and the interest in historical areas is increased successfully. Our ancient cultural heritage, which bears important traces from the past, has undergone certain attrition and destructive changes with the effect of time. Restoring these ancient heritages in order to adapt them to the present becomes very difficult and costly. With Augmented Reality, it is possible to adapt augmented reality technology to history by transferring virtual images and data prepared on the computer without the need for any physical construction on these cultural heritages. In this thesis, 3D modeling of the works in Gaziantep Zeugma Museum is performed and they are superimposed on the single layer marker defined in Unity 3D Game Engine. Along with these models, the informative text, audio and video data about the relevant work are also integrated into the marker. After the development is completed, the application is built in APK format and presented to the user on the Android base. Thus, the works in the Gaziantep Zeugma Museum are successfully displayed in a realistic virtual environment.