Kadının kent yaşamına katılımında kadın meclislerinin rolü: Çanakkale Kent Konseyi örneği
The role of women's assembly in the participation of women in urban life: The case of Çanakkale City Council
  1. Tez No: 775957
  2. Yazar: HASİNE ÜLVİYE GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH ZİYA KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Günümüzde kadınlar ve erkekler toplumsal yaşamın her alanına eşit derecede katılım gösterememektedir. Bu da toplumsal cinsiyet eşitliği sorununu ortaya çıkarmaktadır. Türkiye'de kent nüfusunun yarısını kadınların oluşturmasına rağmen kadınların kent yaşamına katılımı, erkeklerin katılımından az olduğu göze çarpmaktadır. Yerel yönetim birimlerine ve yerelde kurulmuş kurum, kuruluş ve platformlara toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadınların kent yaşamını erkekler ile eşit şekilde paylaşması bakımından birçok sorumluluk düşmektedir. Bu tez çalışmasının konusunu kentte kadın sorunları ile ilgilenen ve kadınların kent yaşamına katılımını kolaylaştırmak için faaliyetler düzenleyen kent konseyi kadın meclisleri oluşturmaktadır. Tez çalışmasının amacı ise kadın meclislerinin, kadınların kent yaşamına katılımındaki etkisini ortaya çıkarmaktır. Çalışmanın araştırma soruları;“kadın meclislerinin, kadınların kent yaşamına katılmasındaki rolü nedir?”ve“kadın meclislerinin yaptığı faaliyetler yeterli midir?”olarak düzenlenmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de ilk kurulan kadın meclislerinden biri olan Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında nitel veri araştırma yönteminden yararlanılarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Çanakkale Kent Konseyi ve Kadın Meclisi bünyesinden 9 katılımcı ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmelerin analizi MaxQDA 2022 nitel analiz programı kullanılarak ortaya çıkarılmıştır. Ortaya çıkarılan bulgular neticesinde Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin kadınları kent yaşamına etkin bir şekilde dâhil etmedeki rolünün fazla olduğu; ancak pandemi döneminin sebebiyet verdiği olumsuz koşulların yanı sıra Çanakkale Kent Konseyi bünyesindeki yapısal ve yönetimsel sorunların da Kadın Meclisi'nin faaliyetlerini olumsuz etkilediği, buna bağlı olarak da faaliyetlerin yetersiz kaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, women and mens cannot participate equally in all areas of social life. This raises the issue of gender equality. Although women make up half of the urban population in Turkey, it is striking that women's participation in urban life is less than that of men. Many responsibilities fall on local government units and locally established institutions, organizations and platforms in terms of ensuring gender equality and sharing women's urban life equally with men. The subject of this thesis is the city council women's councils, which deal with women's issues in the city and organize activities to facilitate women's participation in urban life. The aim of the thesis is to reveal the effect of women's councils on women's participation in urban life. The research questions of the study;“What is the role of women's councils in involving women in urban life?”and“are the activities of women's assemblies sufficient?”arranged as. The sample of the research is Çanakkale City Council Women's Assembly, which is one of the first women's assemblies established in Turkey. In this thesis study, semi-structured interview technique was used by using qualitative data research method. Interviews were held with 9 participants from Çanakkale City Council and Women Council. The analysis of the interviews was made using the MaxQDA 2022 qualitative analysis program. As a result of the findings, it was concluded that the Çanakkale City Council Women's Council had a great role in effectively integrating women into urban life; However, it was concluded that the negative conditions caused by the pandemic period, as well as the structural and administrative problems within the Çanakkale City Council, adversely affected the activities of the Women's Assembly, and accordingly the activities were insufficient.