Gebelerin COVID-19 aşıları ile ilgili bilgi düzeyi, tutum ve bilgi güvenilirliğinin incelenmesi
Investigation of knowledge level, attitude and information reliability of pregnants about COVID-19 vaccines
  1. Tez No: 775975
  2. Yazar: ASLI FATMA KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ERİN, UZMAN VOLKAN ATASOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
GİRİŞ: Gebelikte oluşan fizyolojik değişiklikler nedeniyle gebelerde COVID-19 hastalığı daha ağır seyretmektedir. Gebelerde güvenle uygulanabilen Covid aşıları bulaşı önleyebilir ve hastalığın daha hafif seyretmesini sağlayabilir. Bu nedenle gebelerin hastalığa karşı aşılanmaları çok önemlidir. Bu çalışmada gebelerin COVID-19 aşıları hakkındaki bilgilerinin, tutumlarının ve ilişkili faktörlerin incelenmesi amaçlandı. MATERYAL VE METOT: Çalışmamız Nisan ve Haziran 2022 tarihleri arasında yürütülen kesitsel bir araştırmadır. Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine ve Trabzon ili Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran gebelere araştırmacılar tarafından hazırlanmış anket formu yüz yüze görüşme metodu ile uygulanmıştır. Uygulanan anket formu, katılımcıların sosyodemografik özelliklerinin, gebelik öykülerinin ve COVID-19 aşıları hakkındaki tutum ve bilgilerinin sorgulandığı 49 sorudan oluşmaktaydı. Çalışmaya toplam 332 gebe dahil edildi. BULGULAR: Gebelerin 153 (%46,1)' ü COVID-19 aşısı olmuşken aşı olmayanların olmama nedenleri arasında en güçlü sebepler bebeklerine zarar vereceği düşüncesi (%10,8) ve aile üyelerinin tereddüt yaşaması (%13,6) idi. COVID-19 aşısı hakkındaki bilgilere ulaşmada en sık başvurdukları kaynaklar ise ''sosyal medya'' (%24,1) ve ''kadın doğum hekimi'' (%28,6) idi. Katılımcıların COVID-19 aşıları ile ilgili bilgilerini değerlendiren 13 sorudan oluşan bölümde toplam doğru sayısı ortancası 9 [4,0] olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Due to the physiological changes that occur during pregnancy, COVID-19 disease is more severe in pregnant women. COVID vaccines, which can be safely administered in pregnant women, can prevent transmission and provide a milder course of the disease. Therefore, it is very important for pregnant women to be vaccinated against the disease. In this study, it was aimed to examine the knowledge, attitudes and related factors of pregnant women about COVID-19 vaccines. MATERIALS AND METHODS: Our study is a cross-sectional study conducted between April and June 2022. The questionnaire form prepared by the researchers was applied to the pregnant women who applied to Trabzon Kanuni Training and Research Hospital, Obstetrics and Gynecology outpatient clinics and Trabzon Family Health Centers by face-to-face interview method. The applied questionnaire consisted of 49 questions in which the sociodemographic characteristics of the participants, their pregnancy histories, and their attitudes and knowledge about COVID-19 vaccines were questioned. A total of 332 pregnant women were included in the study. RESULTS: While 153 (%46.1) of the pregnant women were vaccinated against COVID-19, the strongest reasons for not being vaccinated were the thought that it would harm their babies (%10,8) and the hesitancy of family members (%13,6). The most common sources used by the participants to access information about the COVID-19 vaccine were“social media”and“gynecologist”. In the section consisting of 13 questions evaluating the knowledge of the participants about the COVID-19 vaccines, the median of the total number of correct answers was 9 [4,0].