Çalışanların öz güven düzeylerinin ve proaktif kişilik özelliklerinin bireysel girişimcilik üzerindeki etkisi: Kadın çiftçiler üzerinde bir araştırma
The effect of employee's self-confidence levels and proactive personality traits on individual entrepreneurship: A study on women farmers
- Tez No: 775974
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN KANTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İstihdam potansiyelinin artması ile genç nüfusun kent merkezlerine göç etmesi, kırsal bölgelerde aktif emek piyasasının azalması durumunu da beraberinde getirmiştir. Çiftçilik yapan bireylerin teknoloji ile örtüşen güncel gelişmeleri takip ederek iş sahalarına aktarabilmeleri ve istikrarlı bir şekilde girişimcilik faaliyetlerini sürdürebilmeleri kırsal yaşamın güçlendirilmesi adına önem arz etmektedir. Üretime katkı sağlayan kadınlara sunulan imkanların genişletilmesi ve girişimcilik düzeylerinin arttırılması hususunda araştırmanın kadın çiftçiler ile gerçekleştirilmesinin toplumsal yönüyle anlamlı olacağı öngörülmüştür. Araştırmada çeşitli devlet desteklerinin yanı sıra şahsi teşebbüsleri ile çiftçilik yapan kadınların bireysel girişimcilik algılarının öz güven düzeyleri ve proaktif kişilik özellikleri doğrultusunda incelenmesi amaçlanmıştır. Edirne ili Keşan ilçesinde çiftçilik yapan 184 girişimci kadının katılımıyla nicel araştırma yöntemlerinden yararlanılarak elde edilen veriler sonucunda; proaktif kişiliğin ve öz güvenin bireysel girişimcilik algısını pozitif yönde ve anlamlı düzeyde etkilediği tespit edilmiştir. Demografik değişkenler kapsamında girişimcilik algısı; kadın çiftçilerin medeni durumları, sahip oldukları çocuk sayıları ve toplam çalışma süreleri yönüyle farklılığa sahip değilken; eğitim seviyelerine ve yaş durumlarına göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the increase in employment potential, the migration of young people to urban centers has led to a decline in the active labor market in rural areas. It is important for the strengthening of rural life that individuals engaged in farming are able to follow the current developments that overlap with technology and transfer them to their workplaces and maintain their entrepreneurial activities in a stable manner. It is envisaged that it would be socially meaningful to conduct the research with women farmers in order to expand the opportunities offered to women who contribute to production and to increase their level of entrepreneurship. In this study, it was aimed to examine the individual entrepreneurship perceptions of women farming with various government supports as well as their personal initatives in line with their self-confidence levels and proactive personality traits. As a result of the data obtained by using quantitative research methods with the participation of 184 entrepteneur women farming in Keşan district of Edirne province, it was determined that proactive personality and self-confidence positively and significantly affect the perception of individual entrepreneurship. With the scope of demographic variables, the perception of entrepreneurship doesn't differ according to the marital status, numbet of children they have and total working times of women farmers, but it differs according to their level of education and age.