Bilinci kapalı olan yoğun bakımdaki inmeli bireylerde pozisyon değişiminin ağrıya etkisi
The effect of change on pain unconscious individuals with stroke in the intensive care unit
- Tez No: 775979
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilinci kapalı olan yoğun bakımdaki inmeli bireylerde pozisyon değişiminin ağrıya etkisini belirlemektir. Tanımlayıcı, kesitsel tipte yürütülen çalışmanın evrenini 16 Ağustos 2021-16 Şubat 2022 tarihleri arasında Güney Marmara bölgesinde bir ilçenin eğitim ve araştırma hastanesinin yoğun bakım ünitesinde tedavi gören inmeli bireyler oluşturmuştur. Araştırmada veriler, Veri Toplama Formu, Yoğun Bakım Ağrı Gözlem Ölçeği, Davranışsal Ağrı Skalası, Hasta İzlem Formu: Pozisyon Verme ve Motor Aktivite Değerlendirme Skalası kullanılarak toplanmıştır. Çalışma için gerekli etik kurul ve kurum izinleri alınmış olup, araştırmanın gücü Post Hoc Power analizine göre belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of position change on pain in unconscious patients with stroke. The descriptive cross sectional study was held between 16 August 2021 and 16 February 2022 on a city training and research hospital in the South Marmara Region. It was consisted of patients with stroke, treated in the intensive care unit in the research, data were collected from Data Collection Form, Intensive Care Pain Observation Scale, Behaviral Pain Scale, Patient Follow Up From: Giving Position and Motor Activity Rating Scale. The necessary in stitutional permission and ethics committee permission were obtained for the study, and an informed can sent form was signed by the individuals participating in the study. The power of the research was determined according to the Post Hoc Power analysis.