When the baby is gone...: A qualitative exploration of women's experience of baby loss
Bebek kaybının ardından...: Kadınların bebek kaybı deneyimine dair nitel bir araştırma
  1. Tez No: 775989
  2. Yazar: SEZİN AYDOĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÖZBEK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Sevilen bir kişinin ölümü, en zorlu yaşam olaylarından biri olarak kabul edilmektedir. Çocuk kaybı ise kayıp deneyimleri arasında en acı verici ve uzun süreli olan kayıp olarak tasvir edilmektedir. Güncel çalışmada, kadınların bebek kaybı deneyimlerinin psikanalitik bir bakış açısıyla kadınlık, annelik ve sonraki gebelik ve annelik deneyimleri bağlamında araştırılması amaçlanmıştır. İlk bebeklerini, bebeğin doğumunu takiben ilk bir yıl içerisinde kaybeden beş kadınla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler çalışmada kullanılan tematik analiz yaklaşımına uygun olarak analiz edilmiş ve beş farklı tema oluşturulmuştur. Temalar,“evlat acısı”: asla unutulmayacak benzersiz bir kayıp, bebek kaybına verilen tepkiler, diğerleriyle ilişkiler bağlamında yas, kayıpla uzlaşı: başa çıkma stratejileri ve son olarak bebek kaybının sonraki hamilelik ve annelik deneyimi üzerindeki etkileridir. Bu bulgular ilgili alanyazın ışığında ve klinik uygulamalar bağlamında tartışılmış, gelecekte yapılabilecek çalışmalara dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The death of a loved one is considered as the most stressful of life events, and the loss of a child is portrayed as the most distressing and long-lasting of all griefs. The present study intends to examine women's experience of baby loss from a psychoanalytic perspective regarding the issues of femininity, motherhood, and subsequent pregnancy and motherhood experiences. Semi-structured interviews were conducted with five women, who had lost their first-born babies due to natural causes within the first year following the baby's birth. Reflexive thematic analysis approach was utilized, and five main themes were generated from the data. The themes were“motherly grief”: a unique loss that will never fade away, reactions to the baby loss, bereavement in relation to others, coming to terms with the loss: coping strategies, and the effects of the loss on the subsequent pregnancy and motherhood experience. The results of the study were discussed in the light of the literature and clinical implications, and suggestions for future studies were provided.