Web 2.0 araçlarının 5.sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve çevre kirliliğine yönelik tutumlarına etkisi: İnsan ve çevre ünitesi örneği
The effect of Web 2.0 tools on the attitudes of 5th grade students success and environmental pollution: The example of human and environmental unit
- Tez No: 775990
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırmanın amacı Web 2.0 araçlarının ortaokul 5.sınıf öğrencilerinin ''İnsan ve Çevre'' ünitesindeki başarılarına ve çevre kirliliğine yönelik tutumlarına etkisini incelemektir. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Edirne ili Keşan ilçesinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Aynı okuldaki 5.sınıf şubelerinden biri deney grubu diğeri kontrol grubu olarak seçilmiştir. Araştırmacı, ''İnsan ve Çevre'' ünitesini kontrol grubundaki öğrencilere geleneksel öğretim yöntemleri ile gerçekleştirmişken, deney grubundaki öğrenciler için aynı üniteyi Web 2.0 araçlarıyla zenginleştirilerek öğretim sürecini tamamlamıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ''İnsan ve Çevre Ünitesi Başarı Testi'' ve ''Çevre Kirliliğine Yönelik Tutum Ölçeği'' kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of Web 2.0 tools on the success of 5th grade students in the“Human and Environment Unit”and their attitudes towards environmental pollution. The research was carried out in a secondary school affiliated to the Ministry of National Education in the Keşan district of Edirne province in the 2021-2022 academic year. One of the 5th graders in the same school was chosen as the experimental group and the other as the control group. While the control group students taught the“Human and Environment Unit”according to the current teaching method, the experimental group students taught the same unit enriched with Web 2.0 tools.“Human and Environment Unit Success Test”and“Attitude Scale towards Environmental Pollution”were used as data collection tools in the research.