Sosyal hizmet eğitiminde mesleki yönetim süreci
- Tez No: 7761
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
OZEÎ Kurumsal nitelikli "bir değerlendirme.1 olan bu ça lışmada, genel olarak sosyal -hizmet eğitiminde mesleki yönetim süreci çeşitli boyutlarıyla incelenmektedir. Çalışmada ilk olarak çalışmanın konusu, amacı» kapsamı ve yöntemi ele alınmıştır. İkinci olarak sosyal hizmet mesleğinde, kalifi ye eleman yetiştirilmesinde, kişi, aile, grup ve toplu ma götürülen hizmetlerin verimliliğinin arttırılmasın da önemli bir yeri olan mesleki yönetimin tanımı, amaç ları, sosyal hizmet açısından önemi, tarihsel gelişimi, kuramsal temelleri, eğitsel, idari ve destekleyici fonk siyonları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde mesleki yönetim modelleri olan bireysel yönetim, grup yönetimi ve Ko-terapi üzerinde odaklaşılarak her yönetim modeli, ayrıntılı olarak çeşit li yönleri ile tartışılmıştır. Bu tartışmada, bireysel yönetim modelinin tanımı, süreci ve bireysel yönetimde dikkat edilecek hususlar, grup yönetiminin tanımı, ilke leri, süreci,' yararları ve olumsuz yönleri, son olarak, Ko-perapi modelinin tanımı, aşamaları, olumlu ve olum suz yönleri açıklanmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde mesleki yönetim sürecinde yönetici- Öğrenci ilişkileri ve bu ilişkilerin önemi üzerinde durulmuştur. Yine aynı bölümde yönetici nin eğitici, destekleyici ve idareci olarak sorumluluk ları belirtilmiştir. iiBeşinci bölümde ise, mesleki yönetim süreci içinde yer alan değerlendirme süreci tartışılmıştır. Bu. tartışmada, değerlendirme sürecinin tanımı,. amacı, : değerlendirmenin öğrenci, müracaatçı, yönetici ve sos-. yal hizmet eğitimi açısından Önemi, değerlendirme top lantısı, değerlendirme sürecinde gözlenen hatalar, de ğerlendirmede dikkat edilmesi gerekli hususlar ve de ğerlendirme raporları konuları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın sonunda ise, sosyal bizmet eğitimin de yönetim sürecinin genel bir değerlendirilmesi yapı larak ülkemizde yapılacak uygulamalar için öneriler geliştirilmiştir. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this theory oriented study* the various dimensions of supervision process in social work education have been eleborated. The first part covers the main topic, the ob jectives, the content and the method of the study. In the second part, the definition, "ore objectives, the importance, the historical development and the, theoretical foundaton of supervision and it's educational, administrative and supportive functions are studied for, it is considered that the supervision has a very important place in social work education in terms of improving the productivity of social services rendered to individuals, families, the groups and to the community as well as in the training of qualified personnel for social work profession. The third part focuses on the models of supervision, i.e. the individual supervision, the group supervision and the Co-therapy models are discussed in details from various aspects. This part covers the subjects such as the definition, the process and the im portant points to be taken into consideration in individual supervision, the principles, the process as well as the advantages and disadvantages of group super vision; finally the definition, the phases, the advan tages and disadvantages of the Cö-therapy model. ivThe fourth, part of the study, focuses on the importance and the characteristics of the supervisor- student relationships. It also deals with the respon sibilities of the supervisor -as an educator and as a supporter. In the fifth part, the process of evaluation in supervision has been discussed.. This part covers, the topics such as the definition and the objectives of evaluation? its importance for the student, for the client, for the supervisor and for social work education; evaluation conferences, errors made in supervision and the important points to be taken into consideration in the evaluation reports. In the final part of this study the suggestions for implementation of supervision in Turkey take place following the general eyalution of supervision in social work education.