Türkiye'de dönen göçmen işçi ailelerinin karşılaştıkları güçlükler
  1. Tez No: 7759
  2. Yazar: FİLİZ DEMİRÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİL TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Bu araştırmada, 1987-1988 öğretim yılında Kemal Yurtbilir Anadolu Lisesine devam eden öğrenci ailelerinin, Türkiye-*- ye dönüşte karşılaştıkları güçlükler ve bu güçlüklere etki eden faktörler ele alınmıştır. Bu çalışmanın yurda dönüş süreci içinde olan Türk işçi aileleri için, aile sağlığını koruyucu ve geliştirici sosyal hizmetlerin dü zenlenmesine katkıda bulunması beklenmektedir. Tarama modeli kullanılan bu araştırmada Federal Almanya'dan dönen 92 aile örnek grubu oluşturmuştur. Araştırmacı okuldan aldığı adresler aracılığıyla bu ai leleri evlerinde ziyaret ederek yüzyüze görüşmeler yo luyla bilgi toplamıştır. Araştırmadan elde edilen önemli sonuçlar şunlar dır: Araştırmanın amaç lar ı arasında göçmen işçi ailelerinin Türkiye'ye dönüşte hangi güçlüklerle karşılaştığı soru suna yanıt aranmıştır. Buna göre araştırmaya katılan aileler bir bütün olarak değerlendirildiğinde yaklaşık olarak üçte ikisinin Türkiye'ye dönüşte belirtilen alan larda güçlükle karşılaşmadıkları anlaşılmıştır. Türkiye-1- ye dönüşte güçlüğü olduğunu bildiren ailelerin, karşı laştıkları güçlüklerin önem derecesini saptamak için yo ğunluk düzeyi formülünden yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre karşılaşılan güçlüklerin önem derecesine göre sıralaması aşağıda gösterilmiştir. 1- İşbulma/kurmaya ilişkin güçlükler 2-Akrabalarla ilişkilerde karşılaşılan güçlükler3- Komşularla ilişkilerde karşılaşılan güçlükler 4- Yerleşim ve konuta ilişkin güçlükler 5- Çocukların yetiştirilmesinde ve eğitiminde karşıla şılan güçlükler 6- Aile içi ilişkilerde karşılaşılan güçlükler Diğer taraftan göçmen işçi ailelerinin karşılaştıkları güçlükleri etkileyen faktörler de belirlenmeye çalışıl mıştır. Bu faktörler arasında annenin öğrenim düzeyinin etkisi önemli bulunmuştur. Annenin öğrenim düzeyi yük seldikçe, Türkiye'ye dönüşte karşılaşılan güçlükler azalmaktadır. Ailenin sahip olduğu çocuk sayısı da dö nüşte karşılaşılan güçlükleri etkilemektedir. Çocuk sa yısı arttıkça karşılaşılan güçlükler de artmaktadır. Bu nun yanı sıra ailelerin oturduğu yerleşim birimi de dö nüşte karşılaşılan güçlükleri etkileyen faktörler ara sında yer almaktadır. Oturulan yerin toplumsal ekonomik düzeyi yükseldikçe, Türkiye'ye dönüşte karşılaşılan güç lükler azalmaktadır. Ailenin yurtdışına gidiş süreci, yurtdışında kalış süresi ve annenin yurtdışında çalışıp çalışmaması ile Türkiye'de karşılaşılan güçlükler ara sında istatiksel olarak anlamlı, ilişkiler bulunmamış tır. Göç sürecini yaşayan ailelerin bazı güçlüklerle karşılaşması kaçınılmazdır. Ancak bu güçlüklerin en aza indirilmesi için hem göç alan hem de göç veren ülkele rin bu ailelere yönelik hizmetleri geliştirmesi gerekli dir. Özellikle konu ile ilgili sosyal refah hizmetleri nin geliştirilmesi ve mesleki eğitim görmüş personelin bu alanda daha etkin bir rol oynaması beklenmektedir.Bu araştırma yurda dönen ailelerin kesin sayıla rı ve adresleri bilinmediğinden ulaşılması mümkün olan bir grup üzerinde yapılmıştır. Şöyle ki, bu grup Türkiye'ye dönüşte çocuklarının eğitim sorunlarını bir ölçüde çözümlemiş ve Ankara'da yaşamının bazı avantaj larından yararlanabilme olanağına sahip olmuştur. Bu bakımdan araştırmanın sonuçları, sınırlılıkları çerçe vesinde değerlendirilmelidir. Yurt çapında yapılabile cek daha geniş bir araştırma konu ile ilgili daha kap samlı bilgi sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
SIOTAEY This study is about the difficulties encountered by the Turkish remi grated children from Sermany who are attending to the Kemal Yurt bilir Anadolu Idsesi, as well as the factors effecting these difficulties. It is expected that the findings of this study should contribute in developing preventive health and social services for those Turkish families who are in the process of remigration. This descriptive study covers 92 Turkish families who returned back from Germany. The data is collected by the researcher through interviews at the homes of the families. The important findings of the study are? Almost 3/2 of the remigrant families expressed that they didaot have any difficulties in the following areas. 1- Difficulties in finding/establishing work. 2- Difficulties encountered with the relatives. 3- Difficulties encountered with neighbours. 4- Difficulties in settlement and housing. 5- Difficulties related rearing and educating their children. 6- Difficulties in familial relationships. On the other hand 1/3 of the families expressed that they had difficulties in the above mentioned areas.Another finding of the study is about the factors effecting the problems listed above. One of the factors is the educational level of the mother. The difficulties met by the family decreases as the level of education of the mother increase, Another important factor is the number of children the family has, As the number of children increase, the difficul ties on returning also increase. The third factor is related ?rf.th the socio-economic status of the residen tial area where the family lives. As the socio economic status increase the difficulties decrease. Factors such as migration process, living period in the migrated country and working of the mother have no effect on the mentioned difficulties. It is quite obvious that families who have experienced migration should present certain problems. However, sending and receiving countries have to take measures in establishing services for the benefit of these families. Part i culary development of social welfare services is essential. It is also expected that professionally trained social workers should have an important role in this field. This study is limited to 92 families. All other remi grant families living in Ankara could not be reached due to lack of registration of their addresses. The group covered by the study has already solved the educational problems of theirchildren to some extent and has been capable of benefiting the living advantages of the capital city, Ankara. Therefore the findings of the study should be evaluated with caution considering its limitation. There is a need for further research at national level in order to have more comprehensive data.