Seyirci bakış açısına göre salon voleybolunda görüntülü değerlendirme sisteminin incelenmesi
Examination of the video evaluation system in indoor volleyball according to the perspective of the spectator
  1. Tez No: 776007
  2. Yazar: RAMAZAN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ülkemizde salon voleybolu hem milli takımlar hem de kulüpler bazında yeni uluslararası başarılara imza atmaya devam etmektedir. Bu yeni başarıların kamuoyunun ilgisini çekmesi ile branşın izlenebilirliği önemli ölçüde artmaktadır. Futbolda olduğu gibi salon voleybolu branşında da hakem hataları yerine oyun hareketlerinden bahsedilmesi istenmektedir. Bu nedenle hakem hatalarının önüne geçebilmek adına ülkemizde 2015 yılından itibaren Video Değerlendirme Sistemi kullanılmaktadır. Araştırmanın amacı, bu sistemin işlevselliğini seyirci gözüyle incelemek ve sistemin geliştirilmesine yönelik görüş ve öneriler sunmaktır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla Görüntülü Değerlendirme Sistemi memnuniyeti hakkında araştırmacı ve danışman tarafından geliştirilen 30 soruluk anket ile katılımcılara ulaşılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 15-19 Aralık 2021 tarihleri arasında 2021 Kadınlar Dünya Kulüpler Voleybol Şampiyonasını Ankara Spor Salonu'nda izleyen ve Google Form linki ile katılan toplam 772 kişi oluşturmaktadır. Verilerin analizi, SPSS 26.0 programı ile yapılmış olup demografik değişkenlere dair veriler frekans analizine göre analiz edilmiştir. Normallik testi sonucuna göre, non-parametrik testlerden Kruskal Wallis-H testi ve Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda, ülkemizdeki salon voleybolu izleyen seyircilerin Görüntülü Değerlendirme Sisteminden memnuniyetin iyi seviyede oldukları bulunmuştur. Cinsiyet değişkenine göre katılım oranı birbirine çok yakın olduğu, sistemden memnuniyetin istatistiksel açıdan anlamlı farklılığa neden olduğu ve kadın katılımcıların sistemden daha yüksek düzeyde memnun oldukları bulunmuştur. Ankete katılım değişkenine göre sistemden memnuniyetin istatistiksel açıdan anlamlı farklığa neden olduğu, Ankara Spor Salonu'ndan katılan katılımcıların sistemden daha yüksek düzeyde memnun oldukları bulunmuştur. Yaş değişkenine göre sistemden memnuniyetin istatistiksel açıdan anlamlı farklılığa neden olduğu, 41-49 yaş aralığı katılımcıların sistemden daha yüksek düzeyde memnun oldukları bulunmuştur. Görüntülü Değerlendirme Sisteminin voleybol branşındaki tüm paydaşlara emeğinin korunması ve geliştirilmesi konusunda yeterli bilinç oluştuğu görülmüştür. Salon voleybolu seyircileri karşılaşmaların adil sonuçlanmasına ve hakkın korunmasına Görüntülü Değerlendirme Sistemi'nin olumlu katkısı sunduğuna inanmıştır.
Özet (Çeviri)
Indoor volleyball in our country continues to achieve new international successes both on the basis of national teams and clubs. As these new achievements attracted the attention of the public, the traceability of the indoor volleyball increased significantly. As in the football, in the indoor volleyball, it is requested to talk about the game movements instead of the referee's mistakes. For this reason, the Video Evaluation System has been used in our country since 2015 in order to prevent referee mistakes. The aim of the research is to examine the functionality of this system from the perspective of the spectator and to offer opinions and suggestions for the development of the system. The research was carried out with by scaninning model, one of the quantitative research methods. In order to collect data in the research, the participants were reached with a questionnaire of 30 questions developed by the researcher and the consultant about the satisfaction of the Visual Evaluation System. The sample of the research consists of a total of 772 people who watched the 2021 Women's Club World Volleyball Championship between 15-19 December 2021 at Ankara Sports Hall and participated with the Google Form link. The analysis of the data was made with the SPSS 26.0 program and the data on demographic variables were analyzed according to frequency analysis. According to the normality test results, Kruskal Wallis-H test and Mann Whitney-U test, which are non-parametric tests, were used. As a result of the research, it was found that the spectators watching the indoor volleyball in our country had a good level of satisfaction with the Video Evaluation System. It was found that the participation rate according to the gender variable was very close to each other, the satisfaction with the system caused a statistically significant difference, and the female participants were more satisfied with the system. It was found that satisfaction with the system caused a statistically significant difference according to the variable of participation in the survey, and the participants from Ankara Sports Hall were more satisfied with the system. It was found that satisfaction with the system caused a statistically significant difference according to the age variable, and participants between the ages of 41-49 were more satisfied with the system. It has been observed that the Video Evaluation System has created sufficient awareness for all stakeholders in the volleyball branch to protect and develop their efforts. Indoor volleyball spectators believed that the Video Evaluation System made a positive contribution to the fair outcome of the matches and the protection of the right.