Futbol kulübü çalışanı olarak futbolcuların elde ettiği gelirlerin vergilendirilmesi: Çeşitli ülke vergi mevzuatları ile Türk vergi mevzuatının karşılaştırılması
Taxation of income earned by football players as employees of a football club: Comparison of Turkish tax legislation with tax legislation of various countries
- Tez No: 776006
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ORGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Spor, Finance, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Günümüzde spor bedensel ve zihinsel aktivitenin ötesine geçerek kendine has bir sektör haline dönüşmüştür. Bu sektör içindeki en büyük pay sahibi spor dalı futboldur. Gelişen teknoloji ile özellikle medya aracılığıyla birçok kitleye ulaşan futbol, ortaya çıkardığı ekonomi ile akademik alanda çalışmalara konu edinmektedir. Son yıllarda özellikle futbolculara yapılan ödemelerin yüksek meblağlara ulaştığı görülmektedir. Futbolcu yalnızca futbol oynayan değil markalaşan bir yüze sahip olmuştur. Dünya genelinde futbol kulüplerince yapılacak futbolcu transferleri ve futbolcuların maaşları konuşulmaktadır. Bu çalışmada futbolun popüler bir spor dalı olması, ekonomik alan oluşturması, bunun yanı sıra gerek futbol kulüplerinin gerekse futbolcuların elde ettikleri kazançların yüksek meblağlara ulaşması neticesinde futbolcuların profesyonel futbolcu sözleşmelerinden kaynaklı gelirlerinin vergisel boyutu karşılaştırılmak istenmektedir.“Futbol Kulübü Çalışanı Olarak Futbolcuların Elde Ettiği Gelirlerin Vergilendirilmesi: Çeşitli Ülke Vergi Mevzuatları ile Türk Vergi Mevzuatının Karşılaştırılması”isimli tezde bu alana ilişkin özellikle mevzuattaki eksikler tanımlanmaya ve çözüm önerileri sunulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, sports has gone beyond physical and mental activity and has turnedinto a unique sector. The sports branch with the largest share in this sector is football. Football, which reaches many audiences with developing technology, especially through the media, is the subject of academic studies with the economy it has created. In recent years, it is observed that the payments made to footballplayers in particular have reached high amounts. The footballer has not only played football, but also has a branding face. Throughout the world, football player transfers to be made by football clubs and the salaries of football players are discussed. In this study, it is desired to compare the tax size of the income of football players from professional football contracts as a result of the fact that football is a popular sport branch, creates an economic area, as well as the fact that the earnings of both football clubs and football players reach high amounts. In the thesis titled“Taxation of Income Earned by Football Players as Employees of a Football Club: Comparison of Turkish Tax Legislation with Tax Legislation of Various Countries”, it will be tried to identify deficiencies in this area, especially in the legislation, and present solutions.