Türk kamu personel sisteminde liyakat: Resmi raporlar üzerinden bir analiz
Merit in the Turkish public personnel system: An analysis on official reports
- Tez No: 776031
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 625
Özet
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre“liyakat”,“sınıflandırma”ve“kariyer”ile birlikte Türk kamu personel sisteminin temel ilkelerinden biridir. Ancak akademik çalışmalarda ve genel olarak kabul edilen durum Türkiye'de liyakate dayalı kamu personel sisteminin tam olarak tesis edilememiş olmasıdır. Bu durum liyakatle ilgili problemlerin daha somut olarak belirlenmesi ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Bu doktora tezinin amacı Türk kamu personel sisteminde liyakat ilkesinin uygulanmasına yönelik problemlerin nesnel veriler üzerinden tespit edilerek ortaya konulması ve uygulamaya yönelik somut çözüm önerileri sunulmasıdır. Bu doğrultuda tezin araştırma sorusu“Türk kamu personel sisteminde liyakat ilkesinin uygulanmasında yaşanan problemler nelerdir?”olarak belirlenmiştir. Üç bölümden oluşan doktora tezinin birinci bölümünde liyakatle ilgili kuramsal ve kavramsal konular incelenmiş, ikinci bölümde Türk kamu personel sistemi liyakate dayalı kamu personel sisteminin ilkeleri kapsamında değerlendirilmiş, konuyla ilgili mevzuat da bu bölümde ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde liyakatle ilgili konularda uygulamadan kaynaklanan problemler somut veriler üzerinden incelenmiştir. Tez genel olarak nitel bir çalışma olup tezin temel veri kaynaklarını resmi raporlar, kalkınma planları, kalkınma planlarına yönelik hazırlanan özel ihtisas komisyon raporları, Sayıştay denetim raporları ve ilgili mevzuat oluşturmuştur. Verilerin analizi aşamasında içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Veri analizinde ilgili alanyazın, mevzuat ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiş sonrası yapılan düzenlemelerle diğer raporlardan elde edilen veriler birlikte değerlendirilmiştir. Tezin sonuç ve öneriler kısmında çalışmadan elde edilen bulgular özetlenmiş ve problem alanlarına yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
According to the Civil Servants Law No. 657,“merit”is one of the basic principles of the Turkish public personnel system along with“classification”and“career”. However, it is widely accepted both in academic studies and in general that the merit-based public personnel system has not been fully established in Turkey. This situation reveals the need for clear identification of the problems related to merit. The aim of this PhD thesis is to determine the problems related to the implementation of the merit principle in the Turkish public personnel system by identifying them through objective data and to present concrete solution proposals for implementation. In this direction, the research question of the thesis is set as“What are the problems experienced in the implementation of the principle of merit in the Turkish public personnel system?”. The PhD thesis has three parts. In the first part, theoretical and conceptual issues related to merit have been examined. In the second part, the Turkish public personnel system has been evaluated within the scope of the principles of the merit-based public personnel system. The relevant legislation has also been analyzed in detail in this part. In the third part of the thesis, the problems arising from the implementation in matters related to merit have been examined through concrete data. The thesis is generally a qualitative study. The main data sources of the thesis have been official reports, development plans, specialized commission reports for development plans, the audit reports by the Turkish Court of Accounts, and relevant legislation. In the analysis of data, the content analysis technique has been used. In this analysis, the data obtained from the review of the related literature, legislation and regulations made after the transition to the Presidential Government System as well as other reports have been evaluated together. In the conclusion and suggestions part of the thesis, the findings obtained from the study have been summarized and solution proposals regarding problem areas have been presented.