Alternative subject positions and subject-object relations in Keats's poetry
John Keats şiirlerindeki alternatif özne konumları ve özne-nesne ilişkileri
- Tez No: 776032
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN BİRLİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu tez Keats şiirlerinin, insan ve doğa, özne ve nesne arasında kopukluk oluşturarak insanı travmatize eden modernite diskuruna bir karşı çıkış olduğunu iddia eder. Keats'in bu kopukluğu aşarak ve hem öznenin hem de nesnenin eylemliliğine vurgu yaparak, ideolojik bir beyanda bulunduğunu ve okuyuculara yeni bir varlık ya da ilişkisellik alanı sunduğunu ileri sürer. Bu alan aynı zamanda Romantiklerin dönemlerindeki gerçekler ile ilgili olmadıklarına dair suçlamalara da yanıt içerir. Keats zamanının esas gerçeklerine estetize edilmiş bir cevap verir. Öznelliğe ve ilişkiselliğe yaptığı vurguyla daha önceki çalışmalardan ayrılan bu tez John Keats'i“Bülbüle Ağıt,”“Kasvetli Aralık'ta,”“Isabella ya da Fesleğen Saksısı,”“Lamia,”“Acımasız Güzel Kadın,”ve“Grek Urn'üne Ağıt”şiirlerindeki post- non/antroposentrik alternatif özne konumları ve özne-nesne ilişkileri bağlamında analiz eder. Lacan ve Braidotti epistemolojilerinden yararlanan bu tez, imgesel ve simgesel arasındaki ilişkiyi, psikotiğin semboliğe girişini ve nesnenin özne üzerindeki etkisini, sinthome, arzu, extimacy, psikoz, objet petit a, Borromean düğümü ve Becoming gibi kavramları esas alarak analiz eder ve hem özne hem de nesnenin içsel dinamiklerinin Kartezyen öznenin ileri sürdüğü Birlik ya da tamlık gibi mitleri yıktığını iddia eder.
Özet (Çeviri)
This dissertation claims that Keats's poetry is a reaction against the discourse of modernity which traumatized the human subject by creating a divide between human and nature, subject and object. It argues that by transcending this divide and acknowledging the agency of both subject and object, his poetry makes an ideological statement and offers a new site of existence or relationality to the readers. This site also implies a response to the accusations that the Romantics were not interested in the realities of their time. What Keats does is to give an aestheticized response to the hardcore facts of his time. Departing from previous studies due to its emphasis on subjectivity and relationality, this dissertation discusses Keats with regard to post-non/anthropocentric, alternative subject positions and subject-object relations in his“Ode to a Nightingale,”“In drear nighted December,”“Isabella; or, The Pot of Basil,”“Lamia,”“La Belle Dame sans Mercy,”and“Ode on a Grecian Urn.”Drawing on Lacanian and Braidottian epistemologies, the dissertation discusses the intricacy between the imaginary and the symbolic, the irruption of the psychotic into the symbolic, and the agency of the object on subject in Keats's poetry against the background of concepts like sinthome, desire, extimacy, psychosis, objet petit a, Borromean knot, and Becoming and in the light of these concepts suggests that the inner dynamics of both the subject and the object acquire agency, which shatters Oneness and totality assumed in the Cartesian self.