Güneydoğu Anadolu bölgesine ait bazı patlıcan genotiplerinin morfolojik karakterizasyonu ile anter kültürü etkinliğinin belirlenmesi
Determination of anther culture effectiveness and morphological characterization of some eggplant genotypes belong to Southeastern Anatolia region
  1. Tez No: 776047
  2. Yazar: MİRAC YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YILDIZ PAKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Birecik ve Gaziantep bölgelerinde yetiştirilen yerli genotipler kullanılmıştır. Çalışmada, Şanlıurfa-Birecik (HBBP, HBMP, KGMP, HGMP) ve Gaziantep bölgesi (HBTAP ve HBUAP) yerli genotiplerinde morfolojik karakterizasyon ve anter kültürü çalışmaları yapılarak, haploid bitkilerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca kontrol olarak Kayseri bölgesinde yetiştirilen Yamula çeşidi kullanılmıştır. Dendogram analizi sonucunda HGMP-KGMP, HBBP-HBMP, HBTAP-HBUAP genotiplerinin birbiri ile en yakın genotipler olduğu belirlenmiştir. Yamula genotipinin farklı bir grup oluşturduğu fakat bu genotipin HBUAP-HBTAP genotipleri ile meyve rengi, meyve et rengi, bitki yapısı yönünden daha çok benzerlik gösterdiği saptanmıştır. Anter kültürü çalışmalarının sonuçlarına göre tüm genotiplere ait anterler gelişme göstermiş ve bu anterlerden embriyo elde edilmiştir. En yüksek embriyo oluşumu %8.8 oranı ile HBBP, en düşük ise %0.8 oranında YAMULA ve KGMP genotiplerinden elde edilmiştir. Bitkicik oluşumuna bakıldığında bitkiye dönüşüm en yüksek %1.6 oranı ile HBBP ve HGMP genotiplerinden elde edilmiş olup, bu oran en düşük HBMP ve HBTAP genotiplerinde %0 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, local genotypes grown in Birecik and Gaziantep regions were used. In the study, it was aimed to obtain haploid plants by morphological characterization and anther culture studies in Şanlıurfa-Birecik (HBBP, HBMP, KGMP, HGMP) and Gaziantep region (HBTAP and HBUAP) local genotypes. In addition, Yamula variety grown in Kayseri region was used as a control. As a result of dendogram analysis, it was determined that HGMP-KGMP, HBBP-HBMP, HBTAP-HBUAP genotypes were the closest genotypes to each other. It was determined that Yamula genotype formed a different group, but this genotype showed more similarity with HBUAP-HBTAP genotypes in terms of fruit color, fruit flesh color and plant form. According to the results of anther culture studies, anthers of all genotypes developed and embryos were obtained from these anthers. The highest embryo formation was obtained from HBBP with 8.8%, and the lowest from Yamula and KGMP genotypes with a rate of 0.8%. Considering the plantlet formation, the highest rate of conversion to plant was obtained from HBBP and HGMP genotypes with a rate of 1.6%, and this rate was found to be 0% in the lowest HBMP and HBTAP genotypes.