Larenks kanserlerli olgularda HLA antijenlerinin dağılımı
Distribution of HLA antigens in patients with laryngeal cancer
  1. Tez No: 776048
  2. Yazar: BATTAL TEKİN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. AHMET MERT BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Majör Histokampatibilite Kompleksi olarak adlandırılan gen bölgesi HLA antijenlerini sentezler. Hücre yüzeyinde normalde bulunan HLA antijenleri ile tümör hücresi kökenli neoantijenler arasında yakın ilişki vardır. Bu çalışmada immün sistemde özellikle immün cevapta önemli görevler üstlenen HLA 1 ve HLA 2 molekülleri ile larenks kanseri arasında herhangi bir ilişki olup olmadığına ve elde edilen bulgular doğrultusunda larenks kanserlerinde genetik ve immünogenetik risk gruplarının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak burun Boğaz kliniğinde Ocak 1998 ve Mart 2001 tarihleri arasında ameliyat olmuş larenks kanserli toplam 50 hasta bu araştırmaya dahil edilmiştir. Sağlıklı 50 kişi de kontrol grubu olarak incelenmiştir. Larenks hastalarında HLA-ABC ve HLA-DR antijenlerinin incelenmesinde 'Terasaki Mikrolenfosite Toksisite Tayini' metodu kullanılmıştır. Hastaların ve kontrol grubunun sonuçları karşılaştırılmıştır. Larenks kanserli olgularda HLA grubu antijenlerinin kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık göstererek risk faktörü oluşturduğu saptanmıştır. Bunun sonucunda larenks kanseri ve belirli HLA antijeni grupları arasında anlamlı bir ilişki gözlenmiştir. Belirli HLA antijeni alt grupları kanser prognozu açısından önemli gösterge değeri taşımaktadırlar. Ancak farklı popülasyonlarda yapılan çalışmalarda farklı sonuçlara da ulaşılmıştır. DNA bazlı HLA antijen tiplemelerinin yapılması önemlidir. Bu sayede malignitelerde prognozun tahmini açısından yeni belirteçler tayin edilebilir. Bu çalışma larenks kanserlerinde immünogenetik etki mekanizmalarının anlaşılması ve popülasyon genetiği yönünden toplumumuza özgü HLA antijenlerinin belirlenmesinde fayda sağlayacağı ve bu konu ile ilgilenen araştırmacılara ışık tutacağı düşüncesindeyiz
Özet (Çeviri)
Gene location, called Major Histocampatibility Complex synthesizes HLA antigens. There is a close relationship between the Normally HLA antigens on the cell surface and the neoantijens of tumor cell origin. In this study, it is aimed to reveal genetic and immunogenetic risk groups in laryngeal cancers in line with the findings obtained in line with the HLA 1 and HLA 2 molecules and larynx cancer, which undertake important tasks in the immune system in the immune system. A total of 50 patients with larynx cancer who had been operated on January 1998 and March 2001 in Haseki Training and Research Hospital Otorhinolaryngology Clinic were included in this study. 50 healthy people were examined as a control group. In the examination of HLA-EBC and HLA-DR antigens, Terasaki Microlenfocytity Toxicity Determination' method was used in larynx patients. The results of the patients and the control group were compared. In larynx cancer cases, HLA group antigens have a statistically significant difference in the control group and constitute a risk factor. As a result, a significant relationship was observed between laryngeal cancer and certain HLA antigen groups. Certain HLA antigen subgroups have significant indicator value for cancer prognosis. However, different results have been achieved in studies in different populations. DNA -based HLA antigen types are important. In this way, new markers can be determined in terms of estimation of prognosis in malignancy. In this study, we think that in laryngeal cancers, we will benefit from understanding the mechanisms of immunogenetic action and determining the HLA antigens specific to our society in terms of population genetics and will shed light on the researchers interested in this issue.