Development of LSF-based dual-phase cathodes for intermediate temperature solid oxide fuel cells
LSF esaslı çift fazlı katodların orta sıcaklık katı oksit yakıt pilleri için geliştirilmesi
- Tez No: 776103
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS EREN KALAY, PROF. DR. TAYFUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sıçratma-çöktürme yöntemi ile sentezlenen (La,Sr)CoO3-(La,Sr)2CoO4 amorf katotları üzerinde yapılan öncül bir çalışmanın ardından, bu tezde (La,Sr)FeOx (LSF)-(La,Sr)MnO3 (LSM) kompozit katotları konu alan benzer bir çalışma yapılmıştır. Bu tez LSM/LSF/ScSZ üçlü katod sisteminde konu alan kapsamlı bir araştırmayı esas almakta ve bu çalışmanın tespitlerinden hareketle LSM-LSF ikili sistemine odaklanmaktadır. Bu amaçla LSM ve LSF hedef diskleri kullanılarak kombinatoryal geometride 6 katottan oluşan bir set sıçratma-çöktürme yöntemi ile katodlar geliştirilmiştir. Katotların elektrokimyasal performansı simetrik hücre kullanılarak ölçülmüştür. Bu amaçla elektrolit olarak ScSZ diskler üretilmilmiş ve her iki yüzeyleri katodla kaplanmıştır. EIS Testleri, 50°C aralığında 600°C'den başlanarak gerçekleştirilmiş ve alan sepeficik direnç değerinin (ASD) ≤ 0.15 ohm.cm2 olduğu sıcaklık tespit edilmiştir. Yapılan çalışma orta kompozisyonlarda amaçlanan ASD değerinin daha düşük sıcaklıklarda oluştuğunu göstermiş ve en düşük sıcaklık LSM42LSF58 kompozisiyonunda 780°C ta elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Following a pioneering study on (La,Sr)CoO3-(La,Sr)2CoO4 amorphous cathodes, which was synthesized via sputter deposition, a similar work was carried out in the present study for (La,Sr)FeOx(LSF) – (La,Sr)MnO3 (LSM) composite cathodes to see if the cathode can be used in amorphous form with acceptable ORR. This has followed a study where a thorough search was made in LSM/LSF/ScSZ ternary system to identify the most favorable compositions. Unfortunately, even in most favorable cathode compositions, an acceptable ASR value of 0.15 ohm.cm2 was obtained at a temperature not lower than 800°C where the cathode was already crystalline. However, this study showed that a thorough investigation is needed in LSM-LSF binary system where more favorable results may be obtained. Accordingly, a set of 6 cathodes were sputter deposited in combinatorial geometry using LSM and LSF sputter targets where the cathode composition varied over a wide range. The electrochemical performance of the cathodes was measured using a symmetric cell. For this purpose, ScSZ electrolyte discs were prepared as electrolytes, and the cathodes were co-sputter deposited on both sides of the discs. The tests were performed starting from 600°C at 50°C intervals and stopped when an ASR value of ≤0.15 ohm.cm2 was satisfied. Cathodes that were amorphous in the deposited state were monitored so as to determine the temperature of crystallization. The mid-compositions, in particular LSM42LSF58 yielded an acceptable ASR at a temperature as low as 780°C.