Sağlıklı bireylerde propolis inhalasyonunun güvenilirliliğinin ve solunum fonksiyon testi üzerine etkisinin incelenmesi
Safety of propolis inhalation in healthy individuals and investigation of its effect on respiratory function test
  1. Tez No: 776104
  2. Yazar: SERKAN ORHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TİMUÇİN ATAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı propolis inhalasyonunun güvenilirliğini tespit etmek ve solunum fonksiyon testi üzerinde etkisini incelemektir. Çalışma kapsamında 20 sağlıklı gönüllü çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya 18-45 yaş aralığında olan Kadın/erkek cinsiyetlerinden VKI 18-25 kg/m2 aralığında olan ve normal spirometri değerine sahip olan kişiler seçilmiştir. Başvuru bulunan kişilerden şu kriterlerden biri ya da daha fazlasına sahip olanları dahil etmedik. Bunlar; Çalışma öncesinde ateşli hastalık geçirmiş olan, akciğer hastalığı öyküsüne sahip, tekrarlayan bronşit ve bronşiyal/pulmoner sistemin alerjik olmayan ilaç reaksiyonları veya çoklu ilaç alerjilerine sahip olan ve/veya sigara kullanıyor olanlardı. Çalışmaya dahil edilen kişilere sırasıyla kan örnekleri alınmış, solunum fonksiyon testi adına spirometri ölçümleri yapılmış, EKG çekimi gerçekleşmiş ve vital bulguları değerlendirilmiştir. Ardından çift kör olarak randomize edilen gönüllüler, kontrol ya da deney grubunda olmalarına göre serum fizyolojik (4 mL) veya su bazlı propolis ekstratı nebülizatör yardımıyla tek doz (4 mL) inhale etmişlerdir. İnhalasyonun hemen ardından gönüllülere tekrar sırasıyla kan örnekleri alınmış, solunum fonksiyon testi adına spirometri ölçümleri yapılmış, EKG çekimi gerçekleşmiş ve vital bulguları değerlendirilmiştir. Deney grubunda inhalasyon sonrası değişimlerden vital bulgular adına nabız (p=0,026
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the safety of propolis inhalation and to examine its effect on pulmonary function test. Within the scope of the study, 20 healthy volunteers were included in the study. Persons between the ages of 18-45, male/female genders, with a BMI in the range of 18-25 kg/m2 and with normal spirometry values were selected. We did not include applicants who had one or more of the following criteria. These; Those who had had febrile illness before the study, had a history of lung disease, had recurrent bronchitis and non-allergic drug reactions of the bronchial/pulmonary system or multiple drug allergies, and/or were smokers. Blood samples were taken respectively from the individuals included in the study, spirometry measurements were made on behalf of the pulmonary function test, ECG was performed and their vital signs were evaluated. Then, the volunteers randomized in a double-blind fashion, depending on whether they were in the control or experimental group, inhaled a single dose (4 mL) of saline (4 mL) or water-based propolis extract with the help of a nebulizer. Immediately after inhalation, blood samples were taken from the volunteers again in order, spirometry measurements were made for the pulmonary function test, ECG was performed and vital signs were evaluated. Among the post-inhalation changes in the experimental group, the increase in pulse (p=0.026