Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleri ile alt ikinci molar dişlerin kök pulpasının radyografik görünürlüğünün yaş tayini amacıyla değerlendirilmesi
Evaluation of radiographic visibility of root pulp in mandibular second molars with cone beam computed tomography images for age estimation
- Tez No: 776116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL BAYRAK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Diş Hekimliği, Forensic Medicine, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Türk subpopülasyonunda mandibular ikinci molar dişlerin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntülerinde kök pulpası görünürlük yöntemini kullanarak kronolojik yaşı ve bireyin 18 yaş altı veya üzerinde olduğunu tahmin etmektir. Çalışmaya, yaşları 15-75 arasında değişen 699 kişinin 1023 mandibular ikinci molar dişinin KIBT görüntüleri dahil edildi ve Olze'nin kök pulpası görünürlük yöntemi kullanılarak dört evrede değerlendirme yapıldı. Evrelerin tanımlayıcı istatistikleri ve evreler ile kronolojik yaş arasındaki ilişki değerlendirildi. Evreler ve kronolojik yaş karşılaştırması One-Way ANOVA modeli ile yapıldı ve Post-Hoc Tukey testi ile farklı evreler belirlendi. Evrelerin 18 yaş eşiğine göre dağılımı analiz edildi. Gözlemci içi güvenilirlik Kappa testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to estimate the chronological age and determine whether the individual is below or above the age of 18, using the root pulp visibility method on cone-beam computed tomography (CBCT) images of mandibular second molars in the Turkish subpopulation. The study included CBCT images of 1023 mandibular second molar teeth of 699 individuals aged between 15-75 years old and the evaluation was made using Olze's root pulp visibility method in four stages. Descriptive statistics of the stages and the relationship between the stages and the chronological age were assessed. Comparison between the stages and chronological age was made with the One-Way ANOVA model and the different stages were determined with the Post-Hoc Tukey test. The distribution of the stages according to the 18 years threshold was analyzed. Intra-observer reliability was evaluated with the Kappa test.