Çapraz kapanışı olan ve olmayan hastalarda dentoiskeletsel yapıların 3 boyutlu konik ışınlı tomografi ile karşılaştırılması
Comparision of dentoskeletal structures of posterior cross bite and non cross bite patients in 3 dimension with cone beam computed tomography
- Tez No: 331378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ İLHAN RAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Oral kavite genetik ve çevresel faktörlerin dengesi ve bunların etkileşimleri ile şekillenmektedir. Bu bölgedeki bir dengesizlikte dentisyon etkilenerek transversal uyumsuzluk oluşabilmektedir. Bu çalışmanın amacı tek ve çift taraflı çapraz kapanışhastalarının konik ışınlı bilgisayarlı tomografi filmlerinde (KIBT) dil, palatal hacim ve palatal yüzey alanı, dil sert damak mesafesi, üst birinci molar, ikinci premolar ve birinci premolar hizzasında kesit alanları, internasal genişlik, molar, ikinci premolar ve birinci premolar seviyede maksiller ve mandibular genişlik, palatal derinlik, alt, üst molar ve premolar dişlerin aksiyal eğimleri ve havayolu hacimlerini ölçmek ve bu ölçümleri tek ve çift taraflı çapraz kapanışı olan ve çapraz kapanışı olmayan hastalar ile karşılaştırmaktır. Bu retrospektif arşiv çalışması kapsamında, yumuşak doku ve kranyofasiyal yapıları net olarak gözlenen 927 hastadan dahil etme kriterlerine uygun 92 hastanın konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleri seçildi. Tek taraflı çapraz kapanış grubu yaş ortalaması 17,91 yıl olan 30 hastadan (18 kız, 12 erkek), çift taraflı çapraz kapanış grubu yaşortalaması 17,10 yıl olan 30 hastadan (17 kız, 13 erkek) ve çapraz kapanışı olmayan kontrol grubu yaş ortalaması 17,58 yıl olan 32 hastadan (18 kız, 14 erkek) oluşturuldu. KIBT görüntüleri üzerinde dil, palatal hacim, palatal yüzey alanı, üst birinci molar, ikinci premolar ve birinci premolar hizzasında koronal kesit alanı, posterior dişlerin bukkolingual eğimleri ve nazofaringeal ve orofaringeal havayolu hacimleri ölçüldü ve tek taraflı, çift taraflı çapraz kapanış ve kontrol grupları arasında karşılaştırıldı. Hastalarda cinsiyete göre tüm parametrelerin karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi yapıldı. Gruplar arası farklılıkların karşılaştırılması için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapıldı. Farklılıkların belirlenmesi ve çoklu karşılaştırmalar için post hoc LSD testi yapılmıştır. P değeri 0,05 den küçük olduğunda istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Cinsiyetler arasında grup içi karşılaştırmalarda dil, maksiller, mandibular, dental ve havayolu ölçümlerinde bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). viiANOVA testine göre palatal hacim, palatal yüzey alanı, dil sert damak mesafesi, üst birinci molar, ikinci premolar ve birinci premolar hizzasındaki koronal kesit alanı, internasal genişlik, molar, ikinci ve birinci premolar seviyede maksiller genişlik, alt molar seviyede mandibular genişlik ve nazofaringeal havayolu hacim değerlerinin çapraz kapanıştan etkilendiği bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Oral cavity is formed by balance between the genetic and epigenetic factors and relationships. Dentition is affected by an irregularity in this region and transversal discrepancy might occur. The purpose of this study was to evaluate tongue, palatal volume and palatal surface area, tongue hard palate distance, coronal slices in the upper first molar, second premolar and first premolar levels, internasal width, molar, maxillary and mandibular width on the second and first premolar levels, palatal depth, axial inclination of the maxillary and mandibular molars and premolars and airways and then compare these measurements in unilateral and bilateral cross bite and non cross bite patients. Within the scope of this retrospective archive, a clear vision of soft tissue and craniofacial structures observed in the 927 patients clearly meet the inclusion criteria, cone-beam computed tomography (CBCT) images of 92 patients were selected. The unilateral cross bite group consisted of 30 patients (18 girls and 12 boys) with a mean age of 17.91 years, bilateral cross bite group 30 patients (17 girls and 13 boys) with a mean age of 17.10 years and non cross bite group 32 patients (18 girls and 14 boys) with a mean age of 17.58. On the CBCT images, tongue, palatal volume, palatal surface area, coronal slices in the upper first molar, second premolar and first premolar levels, buccolingual inclination of posterior teeth and nazophryngeal and orophryngeal airway volumes were measured and compare among the unilateral, bilateral cross bite and control groups. Independent sample t test was used to evaluate the all parameters comparisons in genders. One way variance analysis (ANOVA) was used to compare group?s differences. To detect the differences and multiple comparison post hoc LSD test was used. When the P value was less than 0.05, the statistical test was determined as significant. Intra group comparisons of groups tongue, maxillary, mandibular, dental airway measurements were not affected by gender (p>0.05). ixAccording to the ANOVA, palatal volume, palatal surface area, tongue hard palate distance, coronal slice surface on the upper first molar, second premolar and first premolar levels, internasal width, maxillary width on the molar, second and first premolar levels, mandibulary width on lower molar levels and nasophryngeal airway volume measurements were affected by the cross bite (p0.05). Palatal depth was found similar in the control and bilateral crossbite groups but crossbite group was lower than that in the other groups (p 0.05).