Sinemada anamorfik mekân üretimi
The production of anamorphic space in cinema
  1. Tez No: 776140
  2. Yazar: SENA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASU BEŞGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Mimarlık, değişen zaman ve gelişen teknoloji ile sürekli devinerek gelişmeye devam eder, diğer disiplinlerle temas içinde etki alanını genişletir ve üretimlerini zenginleştirir. Mimarlığın amacı mekân üretmektir, bu üretim mekânın gerçekliğini tasarlamaktan geçer. Tasarım; ifadenin, göstergenin, temsilin bir parçası, bireyin iç dünyasının bir yansımasıdır. Bu bağlamda bireyin nasıl gördüğü ve görme bilinci değer kazanır. Bir bakıma görmek, düşünüleni yansıtmak için ön koşuldur. Bu çalışmada mekân üretimi, tasarım ve temsil birlikteliği olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda çalışma, mekân üretme biçimlerinin mimarideki yansımalarını tasarım ve temsil üzerine odaklayan bir arayıştan yola çıkar. Çalışma kapsamında; yeniden yorumlama aracı olarak anamorfoz kavramı/yöntemi ele alınmaktadır. Anamorfoz bir temsil ve görme biçimidir, sanatta ve bilimde çeşitli anlam ve ifadelerde kullanılmıştır. Anamorfoz; çeşitli alt kavramları ile çözümleme, yorumlama ve üretime etkili ve farklı bir bakış sunar. Bu bağlamda çalışma; mekânın çözümlenmesinde ve yeniden üretiminde anamorfoz kavramının altında, özel bir görme biçimine indirgenmiş çoklu görme biçimleri olduğu düşüncesinden hareketle anamorfozun alt kavramlarını ortaya çıkarır. Bu kavramlar ile sinemanın kurgusal mekânları üzerinden mekânsal bir çözümleme yapılmıştır. Bu çözümleme doğrultusunda yeniden yorumlamak ve anlam üretmek için gerçeği sorgulayan anamorfozun alt kavramları;“eksiklik”,“yansıma-yanılsama”,“perspektif”,“deformasyon”,“aşırılık”,“belirlilik-belirsizlik”ve“sapma”olarak tespit edilmiştir. Anamorfik alt kavramlar,“The Platform (Galder Gaztelu-Urrutia, 2019, İspanya)”filmi mekânları üzerinden tartışmaya açılmış ve anamorfik kavramların filmin mekân üretiminde kullanıldığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Architecture continues to develop with changing times and developing technology, expands its field of influence in contact with other disciplines and enriches its production. The purpose of architecture is to produce space, this production goes through designing the reality of space. Design; it is a part of expression, sign, representation, a reflection of the inner world of the individual. In this context, the awareness of seeing gains value. In a way, seeing is a prerequisite for reflecting what is thought. In this study, space production is accepted as a combination of design and representation. In this context, the study sets out from a quest that focuses on the reflections of space production forms in architecture on design and representation. Scope of work; as a reinterpretation tool, the concept/method of anamorphosis is discussed. Anamorphosis is a form of representation and vision, and has been used in various meanings and expressions in art and science. Anamorphosis; with its various sub-concepts, provides an effective and different perspective on analysis, interpretation and production. Working in this context, the thesis reveals the sub-concepts of anamorphosis, based on the idea that there are multiple ways of seeing that are reduced to a special way of seeing. With these concepts, a spatial analysis has been made over the fictional spaces of the cinema. In line with this analysis, the sub-concepts of anamorphosis questioning reality in order to reinterpret and produce meaning;“deficiency”,“reflection-illusion”,“perspective”,“deformation”,“excessiveness”,“certainty-uncertainty”and“deviation”has been identified. Anamorphic sub-concepts have been discussed through the film;“The Platform (Galder Gaztelu-Urrutia, 2019, Spain)”and it has been revealed that anamorphic concepts are used in the production of the film spaces.