Sinemada kurgu
- Tez No: 41081
- Danışmanlar: PROF.DR. SACİDE VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
ÖZET Bütün sanat alanlarının ortak paydası olan kurgu, sinema filmlerinin de en önemli yaratıcı ökelerinden biridir. Bu çalınmada, kurgu öğesinin, sanat türlerindeki yeri sinemanın sanat olmasındaki rolü ve sinemacıların, kurgunun tarihsel gelişimine bakışı araştırılmıştır. Kurgunun fonksiyonları,“kurgunun, sinemadaki görevini tamamladığı”yönünde geliştirilen görüşlere karşı durularak araştırılmıştır. Kurgunun,“sinemadaki görevini sürdürdüğü”yargısına varılmıştır. Çünkü, sinema sanat olarak kalacaksa kurgunun bu görevinin sürmesi sanatın doğası gereği bir zorunluluktur. Bu sav, çağdaş filmlerden çıkartılan örnekler aracılığıyla da somutlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Editing which is the common denominator of all fields in art is one of the most important creative elements in movies. In this thesis, editing is researched in art, the role in which cinema has become an art end the view of movie makers in the progress of history. The functions of editing, has been investigated with the idea of“editing functions as a complement in cinema”It has been concluded that editing“still fulfils it's duty”. Because if cinema is to remain an art, editing can't be done without due to arts nature. This statement has been reenforced with examples of contemporary movies. II