Kolorektal kanserli hastaların dokularında miR-564 ve miR-718 ekspresyon düzeylerinin araştırılması
Investigation of miR-564 ve miR-718 expression levels in tissues of patients with colorectal cancer
  1. Tez No: 776139
  2. Yazar: ERKAN ELİHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN GÜRER, DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ MIHÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kolorektal kanser yaklaşık olarak her 10 kanser vakasından ve ölümünden birinin sorumlusudur. Kolorektal kansere çevresel etkilerin yanı sıra, çoklu genetik ve epigenetik değişiklikler sebep olmaktadır. MikroRNA'lar, protein kodlayan genleri posttranskripsiyonel olarak düzenleyen endojen RNA molekülleridir. Düzensiz miRNA ekspresyon profillerinin birçok kanser türü ile ilişkili olduğunu gösteren çok sayıda araştırma yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı bu mikroRNA'lardan ikisi olan miR-564 ve miR-718'in ekspresyon düzeyleri ile kolorektal kanser arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışmamızda kolorektal kanserli 80 hastanın rıza onam formu imzalatılarak gönüllü şekilde alınmış olan tümörlü ve tümörün bitişiğindeki sağlıklı doku örnekleri analiz edilmiştir. Bu çalışma Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Etik Kurulu'nun 2021/83 sayılı kararı ile onaylanmıştır. Kolorektal kanser hastalarının tümörlü ve tümörün çevresindeki sağlıklı dokularından miRNA'lar izole edilerek bu miRNA'lardan cDNA sentezi yapılmıştır ve miR-564 ile miR-718'in ekspresyon düzeylerini saptamak için qRT-PCR metodu kullanılmıştır. Çalışma sonucunda tümörlü dokulardaki miR-564 ve miR-718 ekspresyonlarının normal dokulara göre anlamlı düzeyde azaldığı belirlenmiştir (p˂0.05). Sonuç olarak, hem miR-564 hem de miR-718'in kolorektal karsinogenez oluşumunda tümör baskılayıcı rol oynadığı sonucuna varılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is responsible for approximately one in every 10 cancer cases and deaths. In addition to environmental effects, colorectal cancer is caused by multiple genetic and epigenetic changes. MicroRNAs are endogenous RNA molecules that post-transcriptionally regulate protein-coding genes. Numerous studies have been conducted showing that dysregulated miRNA expression profiles are associated with many types of cancer. The aim of this study was to determine the relationship between colorectal cancer and expression levels of miR-564 and miR-718. In our study, healthy tissue samples with tumor and adjacent to the tumor, which were obtained voluntarily by signing the consent form of 80 patients with colorectal cancer, were analyzed. This study was approved by the decision of the Medical Ethics Committee of Gaziantep University Faculty of Medicine, numbered 2021/83. miRNAs were isolated from tumor and surrounding healthy tissues of colorectal cancer patients, cDNA synthesis was performed from these miRNAs, and qRT-PCR method was used to determine the expression levels of miR-564 and miR-718. As a result of the study, it was determined that miR-564 and miR-718 expressions in tumor tissues were significantly decreased compared to normal tissues (p˂0.05). Consequently, it can be concluded that both miR-564 and miR-718 play a tumor suppressor role in the formation of colorectal carcinogenesis.