Sağlıklı kişilerde alet destekli miyofasyal gevşetme ve hareket ile mobilizasyon yönteminin el kaba kavrama kuvvetine olan etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of instrument assisted myofascial release and movement and mobilization method on hand rough grip strength in HEALTHY subjects
  1. Tez No: 776169
  2. Yazar: SENA GEYİKCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ BARAN YOSMAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı; sağlıklı kişilerde kas ve fasyaya yönelik uygulamanın eklem odaklı uygulama ile karşılaştırılması ve alet destekli miyofasyal gevşetme ve hareket ile mobilizasyonun kavrama kuvvetine olan akut etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya 18-40 yaş arası dahil edilme ölçütlerini taşıyan 60 sağlıklı birey dahil edildi. Katılımcılar alet destekli miyofasyal gevşetme grubu (n=30) ve hareket ile mobilizasyon grubu (n=30) olarak randomize edildi. alet destekli miyofasyal gevşetme grubuna dominant taraf el bileği fleksör ve ekstansör kaslarına alet yardımıyla miyofasyal gevşetme toplam 10 dk olacak şekilde; hareket ile mobilizasyon grubuna ise el bileği fleksiyon ve ekstansiyon hareketi bireyin aktif katılımı sağlanarak her iki yönde 10 tekrar 3 set olacak şekilde uygulandı. Uygulamalara başlamadan önce ve seans bitiminden sonra her iki grubun kaba kavrama kuvveti hidrolik el dinamometresi (Jamar® Hydraulic Hand Dynamometer, USA) cihazı yardımı ile ölçüldü. Hem alet destekli miyofasyal gevşetme hem de hareket ile mobilizasyon grubunda uygulama sonrası kavrama kuvveti yüksek bulundu (sırasıyla, p=0,014; p=0,002). Her iki grubun kavrama kuvveti artışı arasında birbirlerine göre üstünlükleri ve cinsiyet bazında farklılık bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare muscle and fascia-oriented application with joint-oriented application in healthy individuals and to evaluate the acute effects of instrument-assisted myofascial release and movement and mobilization on grip strength. Sixty healthy individuals aged between 18 and 40 who met the inclusion criteria were included in the study. Participants were randomized into the instrument assisted myofascial release group (n=30) and movement mobilization group (n=30). In the instrument assisted myofascial release group, instrument assisted myofascial release was applied to the wrist flexor and extensor muscles of the dominant side for a total of 10 minutes; In the movement and mobilization group, wrist flexion and extension movements were performed with the active participation of the individual, in 3 sets of 10 repetitions in both directions. Before starting the applications and after the end of the session, the rough grip strength of both groups was measured with the help of a hydraulic hand dynamometer (Jamar® Hydraulic Hand Dynamometer, USA). Grip strength after application was found to be high in both instrument assisted myofascial release and movement mobilization groups (respectively, p=0.014; p=0.002). There was no superiority or gender difference between the grip strength increase of both groups (p>0.05).