Isparta ili bazı agrega ocaklarından alınan agregaların metilen mavisi değerinin beton mukavetine etkisi
The effect of the methylene blue value of aggregate from some aggregate quarry on concrete strength
- Tez No: 776168
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BÜYÜKÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada; Isparta'daki altı farklı agrega ocağından alınan agregaların metilen mavisi değerinin basınç dayanımına etkisi araştırılmıştır. Deneylerde firma isimleri A-B-C-D-E-F şeklinde kodlanmıştır. Deneylerde değişken malzeme ince agrega (0-4 mm) dır. Kimyasal katkı, çimento, su/çimento ve diğer malzemeler sabit tutulmuştur. Tek bir değişken ile hedeflenen sonuçlara daha net bir şekilde ulaşılmak istenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, The effect of the methylene blue value on the compressive strength of aggregates taken from six different aggregate quarries in Isparta was investigated. In the experiments company names were coded as A-B-C-D-E-F. The variable material in the experiments is fine aggregate (0-4 mm). Chemical additives, cement, water/cement and other materials were kept constant. It is desired to reach the targeted results more clearly with a single variable.