Taşkın kontrolünde önleyici yöntemler ve uygulamalar
Preventive methods and applications in flood control
  1. Tez No: 776203
  2. Yazar: MURAT SARIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İLTER TÜRKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Simülasyon tabanlı hidrolik analiz yazılım uygulamaları ile çevreye ekonomik ve sosyokültürel zararlar veren taşkınların önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Hidrolik yazılımlar ve simülasyonlar yardımıyla tasarlanan projelerde, atıksuyun deşarj ve iletiminde, çevreye ve canlılara zarar vermeden optimum ekonomik koşullarda akış kontrolünü sağlamak ve taşkınları önlemek, teknik şartnamelere uygun ve resmi kurumlarca onaylı uygun fiziksel yapı ve ekipmanlar kullanarak mümkün olmaktadır. Bu çalışma için 15 milyonu aşan nüfusu ile Avrupa'nın en kalabalık şehri unvanına sahip olan İstanbul'un Üsküdar ilçesinde sık sık su baskınlarına maruz kalan bölgesi Validebağ seçilmiştir. Autodesk Civil 3D, Urbano, Autodesk Storm ve Sanitary Analysis ve dinamik hidrolik modelleme aracı Innovyze ürünleri gibi yazılımlar yardımıyla mevcut arazi ve mevcut altyapı sistemlerinin modellemesi, yağış havzalarının belirlenmesi, debi hesaplaması, yağmur ve sel simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Mevcut altyapı sistemlerinin ilgili havzadan sisteme giren yağmur sularına cevap veremeyecek bölümleri üzerinde yapılan simülasyonlar sonrasında mevcut durum gözlemlenmiştir. Ayrıca toplam taşkın hacmi ve taşan yüzey alanı değerleri tespit edilmiştir. Bu kesin sonuç değerlerini ve parametrelerini elde etmek, çalışmanın tasarım projesi tarafına odaklanmak için kritik önem arz ediyordu. Tekrarlanan simülasyon sonucunda, akışı karşılamakta yetersiz kalan belirli baca ve borulara karşılık, çözüm olabilecek noktalarda taşkınları engelleyecek hacimler idareler tarafından onaylı yapılar kullanılarak taşkın oluşmadan kontrollü su akışının sağlanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Floods which cause economic and sociocultural damage to the environment are aimed to be prevented with the help of simulation-based dynamic hydraulic analysis software applications. In the projects designed with the help of hydraulic software and simulations, it is possible to ensure flow control in the discharge and transmission of wastewater without damaging the environment and living creatures under optimum economic conditions and prevent flooding, by applying physical structures and equipment that are in accordance with technical specifications and approved by official institutions. For this study a region which is prone to flood frequently in the district of Üsküdar in Istanbul, which has the title of most populous city in Europe with a population of over 15 million is selected. Current terrain and existing infrastructure network modeling, determination of precipitation basins, flow calculation, rain and flood simulations were carried out with the help of softwares such as Autodesk Civil 3D, Urbano, Autodesk Storm and Sanitary Analysis and Innovyze solutions. After the simulations on the existing topology nodes and sections of the existing infrastructure network which are incapable to respond to rain water entering the system from the relevant basin were observed. Also the total flooded volume and flooded surface area values are detected. Getting these exact result values and parameters were critical to focus on the design project side of the study. Using As a result of repeated simulations it has been determined that controlled water flow can be provided by creating a volume that will prevent flooding in particular nodes and sections that are insufficient to meet the flow. Via detention ponds outside of the system or using the volume in the existing system with the help of hydro brake equipments.