Ailevi akdeniz ateşi olan çocuklarda serum çözünebilir CD40 ligand düzeyinin araştırılması
Investigation of serum SCD40L level in children with famillian mediterranean fever
- Tez No: 776204
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRİYE ÖZDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) kronik otoinflamatuar bir hastalıktır. İnflamasyonun uzun vadeli etkilerinden biri de vasküler endotel disfonksiyonu ile ilişkisidir. Endotel hasarı belirteçlerinden biri olan çözünebilir CD40 ligandın (çCD40L), AAA inflamasyonunda tek başına rolünü ayırt edebilmek için, herhangi bir komorbidite durumu olmayan AAA olan çocukları değerlendirerek, çalışmamızda otoinflamatuar bir hastalık olan AAA' da olası kardiyovasküler hastalık risklerini değerlendirmede, çözünebilir CD40 ligandın önemli bir belirteç olup olamayacağının saptanması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Polikliniklerine başvuran, 2-18 yaş aralığındaki Tel Hashomer ve Yalçınkaya kriterlerine göre tanı almış 68 AAA' lı çocuk Hasta Grubu ve 65 sağlıklı çocuk Kontrol Grubu ve olarak çalışmaya alındı. Fazla kilo, obezite, malnütrisyon, hipertansiyon, hiperlipidemi ve herhangi bir akut, kronik hastalığı olanlar çalışmaya alınmadı. Tüm çocukların cinsiyet, yaş, boy, kilo, VKİ, VKİ persentili, tansiyon ve sistemik muayeneleri değerlendirilerek, hemogram ve biyokimyasal parametreleri Hastanemiz Merkez laboratuarında ve çCD40L düzeyi ise Sandwich ELISA yöntemiyle dış Laboratuarda çalışıldı. Hastaların klinik özellikleri, PRAS ve ISSF skorları, kolşisine tam ve kısmi yanıtları, subklinik inflamasyonları ve Mediterranean Fever (MEFV) mutasyon özellikleri de değerlendirildi. Bulgular: Cinsiyet, yaş, VKİ, VKİ persentili açısından istatistiksel olarak benzerlik sağlanan Hasta ve Kontrol gruplarının, hemoglobin, lökosit, nötrofil, lenfosit, trombosit sayıları, biyokimya parametreleri, lipit profilleri ve aterojenik indeksleri arasında istatistiksel olarak farklılık yoktu. (p>0.05) Hasta Grubunun çCD40L ortalaması 250.7 ± 194.9 pg/ml ve Kontrol grubununki 155.5 ± 137.7 pg/ml bulundu. Hasta Grubunun çCD40L yüksekliği, Kontrol Grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı saptandı. (p0.05) Hastalarda subklinik inflamasyonu olmayanların çCD40L ortalaması 218.0 ± 182.0 pg/ml ve subklinik inflamasyonu olanların 307 ± 207.0 pg/ml olarak daha yüksek bulundu ancak aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu. (p>0.05) Hastaların MEFV mutasyonlarına göre homozigot, birleşik heterozit, heterozigot grupları arasında çCD40L düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu. (p>0.05) Hastalardan M694V mutasyonu olanların çCD40L ortalaması 336.6 ± 220.1 pg/ml ve M694V mutasyonu olmayanlarınki 209.6 ± 169.2 pg/ml olarak bulundu. M694V mutasyonu olanların çCD40L düzeyinin, olmayanlara göre yüksekliği istatistiksel olarak anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
Objective: Familial Mediterranean Fever (FMF) is a chronic autoinflammatory disease. One of the long-term effects of inflammation is vascular endothelial dysfunction. We aimed to determine soluble CD40 ligand (sCD40L), which is one of the endothelial damage markers, may be a marker in evaluating possible cardiovascular disease risks in FMF. We investigated children with FMF without any comorbidity in order to distinguish the role of sCD40L alone in FMF inflammation. Material and Method: Our study consists 68 children with FMF diagnosed according to the Tel Hashomer criteria were defined as the case group and 65 healthy children were defined as the control group of children who applied to Düzce University Faculty of Medicine Pediatrics Polyclinics, aged 2-18 years without comorbidity. Gender, age, height, weight, BMI, BMI percentile, blood pressure and systemic examinations of all children were evaluated, and hemogram and biochemical parameters were studied in the laboratory of our Hospital and sCD40L levels were investigated by Sandwich ELISA method. The clinical features of the patients, disease severity scores, complete and partial responses to colchicine, subclinical inflammations and MEFV mutation characteristics were also evaluated. Results: There was no statistical difference between hemoglobin, leukocyte, neutrophil, lymphocyte, platelet counts, biochemistry parameters, lipid profiles and atherogenic indexes of the Case and Control Groups, which were statistically similar in terms of gender, age, BMI, BMI percentile. (p>0.05) The mean sCD40L of the Case Group was 250.7 ± 194.9 pg/ml and the Control Group was 155.5 ± 137.7 pg/ml, the sCD40L elevation of the Case Group was statistically significant compared to the Control Group. (p0.05) Positive correlation was found in both parameters in the relationship between sCD40L with platelet and platelet lymphocyte ratio (PLR). (p0.05) The mean sCD40L of FMF patients without subclinical inflammation was found to be 218.0 ± 182.0 pg/ml and with subclinical inflammation as 307 ± 207.0 pg/ml, but there was no statistically significant difference between them. (p>0.05) There was no statistically significant difference in sCD40L between homozygous, compound heterozygous and heterozygous groups according to MEFV mutations of the patients. (p>0.05) While the mean sCD40L of patients with M694V mutation was found to be 336.6 ± 220.1 pg/ml and without M694V mutation as 209.6 ± 169.2 pg/ml, the sCD40L level of patients with M694V mutation was statistically higher than without M694V mutation.