Acil serviste yapılan girişimsel işlemlerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of invasive procedures in emergency medicine department
- Tez No: 776255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ CEYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızın amacı acil servise başvuran hastalarda yapılan girişimsel işlemleri hastaların yaş, cinsiyet gibi genel demografik bilgileri ve hasta sonlanımları bakımından retrospektif olarak analiz etmektir. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamız 01.01.2020 - 31.12.2020 tarihleri arasında acil serviste yapılan işlemleri değerlendiren retrospektif, kesitsel, gözlemsel, tek merkezli çalışmadır. Belirtilen çalışma tarihleri arasında acil servise başvuran belirtilen işlem kodlarına sahip olan hastaların başvuru tarihi, protokol numarası, yaşı, cinsiyeti, tanı olarak girilen ICD-10 kodu ve sonlanım bilgileri hastanemiz istatistik biriminden edinildi. BULGULAR 22.657 girişimsel işlem değerlendirildi. Acil serviste en sık yapılan işlemler sırasıyla; mesane kateterizasyonu (5710 işlem), kesi süturasyonu (3176 işlem) ve lokal anestezi (1937 işlem) olarak, en az uygulanan işlemler sırasıyla perikardiyosentez (1 işlem), cerrahi havayolu (1 işlem) ve alternatif havayolu (2 işlem) olarak bulundu. Torasentez, intraosseöz erişim, üriner yabancı cisim çıkarılması ve abdominal herni redüksiyonu işlemlerine dair veriler elde edilemedi. SONUÇ Hastanemiz acil servisinde yapılan girişimsel işlem sayısı asistan eğitim müfredatlarındaki yeterli beceriyi kazandıracak düzeydedir. Girişimsel işlem sayısındaki eksikliklerin temel olarak girişimsel işlemlerin veri kayıtlarındaki yetersizliklerden kaynaklandığını düşünmekteyiz. Anahtar Kelimeler : Acil Servis, Girişimsel İşlem, Asistan Eğitimi
Özet (Çeviri)
Our study's primary objective is evaluation of general demographic informations like age, gender and patient outcomes of patients who undergo procedures in emergency department. MATERIALS AND METHODS Our study is retrospective, cross-sectional, observational, single centered study which evaluates procedures done in the emergency department on 01.01.2020 - 31.12.2020. Application date, protocol number, age, gender, ICD-10 code and outcome information were obtained from the statistics unit of our hospital for the patients who had the procedure codes specified in the emergency service between the specified study dates. RESULTS A total of 22.657 procedures were evaluated. Most performed procedures were found as , respectively; urinary catheterization (5710 procedures), laceration repairment (3176 procedures), local anesthesia (1937 procedures) and least performed procedures were respectively; pericardiocentesis (1 procedure) surgical airway (1 procedure) and alternative airway (2 procedures). Information on thoracentesis, intraosseous access, urinary foreign body removal and abdominal hernia reduction procedures could not be obtained. CONCLUSION The number of interventional procedures performed in the emergency department of our hospital is at a level that will provide sufficient skills in the resident training curriculum. We think that the deficiencies in the number of interventional procedures are mainly due to the inadequacies in the data records of interventional procedures. Keywords : Emergency Department, Procedure, Resident Education