Fransa'daki Türk ailelerinin din eğitimi ihtiyaçları: Paris 78 bölgesi örneği
Religious education needs of Turkish family in France: Case of Paris 78 region
- Tez No: 776256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Fransa'ya Türklerin hukuki çerçevede göçü, 1965'te Fransa ve Türkiye arasında imzalanan“İş Gücü Sözleşmesi”sonucunda başlamıştır. Bugün Fransa, Almanya'dan sonra en yüksek Türk nüfusuna sahip ülke konumundadır. Fransa'ya göçen ilk neslin temel amacı, ekonomik açıdan güçlenip tekrar vatanlarına dönmekti. Ancak aile birleşimi nedeniyle eşlerini ve çocuklarını yanlarına almaya hak kazanan işçiler için, artık hem ekonomik açıdan hem de çocuklarının okulları sebebiyle Türkiye'ye dönüş düşünülemez hale geldi. Kalıcı yerleşim ile, Türklerin özellikle sonraki nesilleri için çeşitli ihtiyaç ve problemler de kendini göstermeye başlamıştı. Bu problemlerin bir boyutunu ise din eğitimi oluşturmaktadır. Zira hem kimlik algısını hem de entegrasyonu etkileyen en önemli hususlardan biri dindir. Türk ailelerin çocuklarına sağladıkları/ sağlamak istedikleri din eğitiminin niteliği ve çocukların üzerindeki etkisi, bahsi geçen hususlar itibariyle önemlidir. Bu noktadan hareketle araştırmamız; Fransa'daki Türk ailelerin din eğitimi ihtiyaçlarını, problemlerini ve beklentilerini tespit ederek değerlendirmeyi konu edinmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish migration to France begins with the bilateral agrrement on labour recruitment signed between Turkey and France on 8 May 1965. Aim of first generation that migrated to work as worker was to improve their economic situation and come to back to Turkey. But gerat amount of them have permanent citizenship of France in time. With having permanent citizenship, some problems have occured especially for next generations of Turks in Farnce. One of the most important of them is identity, the other one is integration. Religious education has considerable role as a part of these problems depending on effects od religion on identity and integration process. Because of these problems, qualifications of religious education that Turkish families want to provide for their children are important issue for Turkish families in France. From these points of view, our reseach aims to understant needs, problmes and expectations of them on religious educaiton.