Political debates, policy objectives and outcomes in British and Italian immigration politics, 1997-2010
İngiltere'deki ve İtalya'daki göç siyasetinde politik tartışmalar, politika hedefleri ve sonuçları, 1997-2010
  1. Tez No: 776306
  2. Yazar: ELİF ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JULIE E. SMITH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Cambridge
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Uluslararası popülasyon hareketlerinin miktarının ve kapsamının 1990'lı yıllardan itibaren ciddi bir şekilde artması göçü küresel ölçekte önemli bir olguya dönüştürmüştür. Avrupa'da, özellikle de kıtasının batısında, uluslararası popülasyon hareketlerindeki artış, sınır güvenliğinin, refah devletinin, kültürel ve etnik kimliğin korunmasına yönelik baskılar yaratmıştır. Ekonomik ve sosyal sıkıntıların yaşandığı dönemlerde göçmenlerin, siyasetçiler tarafından günah keçisi yapılmaları göçü nihayetinde siyasallaştırılmış bir meseleye dönüştürmüştür. Bu tez, göç alan ülke olarak birbirlerinden oldukça farklı geçmişe sahip iki ülkedeki göç kontrol siyasetinin ve politikalarının birbirleriyle bağlantılı oluşum süreçlerine etki eden dinamikleri incelemektedir. Birleşik Krallık,“gönülsüz”bir geleneksel göç alan ülkedir. İkinci Dünya Savaşı'nı takiben geniş ölçekte bir göçmen işçi alım politikası izlememiş olmakla birlikte, emperyalist geçmişinden ötürü eski sömürgelerinden işçi göçü alması, onu, diğer Avrupa ülkelerinden göreceli daha erken bir aşamada göç kontrol politikaları oluşturmaya teşvik etmiştir. Bu durumun aksine, İtalya, uzun bir süre göç veren bir ülke olmuştur ve kısmen diğer Avrupa ülkelerinin göçmen işçi alım programlarını durdurmalarına bağlı olarak ancak 1970'lerin ortasına doğru göç alan bir ülke konumuna gelmiştir. Farklı göç geleneklerine sahip bu iki ülkede, göçü siyasi öneme sahip bir mesele haline dönüştüren faktörlerin analizi, göçün siyasallaşmasına dahil olan belirginlik, kutuplaşma ve çerçeveleme dinamiklerine ilişkin bir kavrayış sunmaktadır. İlgili doktora tezi, göçün, göç alan ülke ve topluma olan etkilerinin siyasi aktörlerce genel seçim süreçlerinde ve bu süreçlerin sonrasında ağırlıklı olarak nasıl kavramsallaştırıldığını ve göçe ilişkin baskın retorik öğelere ilişkin çerçevelemelerin göç politikalarına nasıl etki ettiğini analiz etmektedir. Tez, siyasi parti arenasına odaklanmakta ve çeşitli siyasi partiler tarafından geliştirilen göç söylemlerinin bu alandaki mevzuatın kapsamına ne şekilde dahil edildiğini değerlendirmektedir. Tez, geçmişteki göç politikası deneyimleri farklı şekilde gelişmiş de olsa göçün, bu çalışma kapsamında incelenen her iki ülkede de siyasallaşmış bir mesele olduğu görüşünü savunmaktadır. Her iki örnekte de çeşitli uluslararası kısıtların mevcudiyeti ile birbirinden farklı ve bazen de çatışan göç önceliklerine sahip diğer başka aktörlerin varlığı, seçim kampanyası dönemlerinde kullanılan göç söylemiyle örtüşmeyen politikaların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Her iki vaka analizinde de söylem ve uygulama arasında zıtlıklar bulunmakla birlikte, söylem-uygulama arasındaki farkların spesifik aldığı form ulusal siyasetin yapıldığı şartlara ve bu şartların ulus üstü ve/veya uluslararası ortamla olan etkileşim şekline bağlı olarak farklılık göstermektedir. Baskın göç söylem çerçeveleri, genel seçim manifestolarının niteliksel içerik analizi sonucunda belirlenmiş, ortaya çıkan sonuçlar aynı zamanda ulusal seviyedeki tartışmaların, göç politikalarına ilişkin İngiliz ve İtalyan siyasetçilerin meclis ortamlarında aktardıkları görüşlerinin, konuşmalarının, onların medya tarafından yayınlanan demeçlerinin, Birleşik Krallıklar'daki ve İtalya'daki tezin odaklandığı ilgili zaman dilimi özelinde göçü ele alan kitap ve diğer basılı materyallerin analizi ile bu tezin yazarı tarafından konunun pratiğine hakim kişilerle gerçekleştirilen mülakatlardan oluşan daha kapsamlı veri bütünü ile harmanlanarak değerlendirilmiştir. Göç politikalarının çıktılarını değerlendirme amacıyla kilit öneme sahip göç mevzuatının içeriği niteliksel olarak analiz edilmiş ve bu analizin sonuçları siyasi söylemlerin çerçeveleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The scale and the scope of international population movements have significantly increased since the 1990s, turning migration into a globally salient phenomenon. In Europe, especially in the Western part of the continent, the upsurge of international population movements were translated into pressures in relation to the protection of external borders, the welfare state, and cultural and ethnic identity. The scapegoating of immigrants by politicians at times of economic and social difficulties has eventually turned immigration into a politicised issue. This thesis examines the dynamics that influence the interconnected processes of the politics and the policies of immigration control in two states which starkly differ regarding their histories as countries of immigration. The UK is a 'reluctant' traditional country of immigration. While it did not initiate a large scale immigrant labour recruitment policy in the post-World War II era, due to its imperial past received labour migration from its former colonies which acted as an important factor motivating it to introduce immigration controls relatively earlier than most of the other immigrant receiving countries of Europe. By contrast, Italy has long been a country of emigration and it only started experiencing positive migration balance from the mid-1970s, partly due to the termination of the migrant labour recruitment programmes in some other European countries. Analysing the factors that turn immigration into a politically salient issue in two countries with different immigration traditions provides insights on dynamics that shape salience, polarisation and framing involved in politicisation of immigration. The dissertation analyses how the effects of immigration on host states and societies are predominantly conceptualised by party political actors during and after general elections and what sort of an impact the prevalent rhetorical framings of immigration have on the actual immigration policy outputs. It concentrates on the party-political arena and assesses how immigration discourses developed by various political parties are contained in the legislation passed. The thesis argues that despite the differential development of their past immigration policy experiences, migration is a politicised issue in both countries. In both cases, the existence of various international constraints and the involvement of other actors with different and sometimes clashing immigration interests lead to policy outcomes which do not match with the immigration rhetoric employed during electoral campaigning periods. While contrasts between rhetoric and practice exist in both case studies, the specific form of the talk-action gap shows variations depending on the particular features of the domestic policy-making context and how this context interacts with supranational and/or international setting. Predominant immigration frames are assessed through the conduct of qualitative content analyses of general election manifestos which are placed in the broader setting of national-level debates and policies on migration with reference to the parliamentary debates, the texts and talks by British and Italian politicians and scholars, as well as media coverage of their statements, and books and other printed materials discussing immigration in the UK and Italy during the relevant time frame together with the interviews conducted with practitioners by the author of this dissertation. To evaluate the immigration policy outputs, the contents of key pieces of immigration legislation are analysed qualitatively which are placed against rhetorical frames.