Hamzanâme (25.cilt) inceleme-metin-sözlük
Hamzanâme (volume 25) (review-text-glossary)
- Tez No: 776305
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YELTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 367
Özet
Hamzanâme, Eski Anadolu Türkçesinin dil özelliklerini yansıtan eserlerden biridir. Eser sade, anlaşılır bir diller kaleme alınıştır. Hamzanâme, gramer özellikleri ve halk edebiyatı açısından çok zengin bir eserdir. Hz.Hamza'nın İslâmiyet'in ilk devirlerinde din uğruna savaşan bir kahramanı simgelediğini eserde görmekteyiz. Bu anlamda İslâmi destan kahramanlıklarının anlatıldığı bir eserdir. Halk arasında yüzyıllarca okunan Hamzanameler daha sonradan meddahların severek anlattığı konulardan olmuştur. İlk yazıya geçirildiğinde Hamzanâme'nin kaç cilt olduğu net olarak bilinmemektedir.İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Nadir Eserler Kütüphanesinde 72 cilt bulunmaktadır.Bugün elimizde bulunmayan yalnız 40 ve 42. Ciltlerinin olduğu Prof. Dr. Muhammet Yelten tarafından tespit edilmiştir. Yüksek Lisans Tezi olarak bu çalışmamda Hamzanâme'nin 25.cildinin günümüz Türkçesine kazandırılmasını hedefledim. Metnin transkripsiyon çevirisini yaptıktan sonra özetini hazırladım ve kapsamlı bir sözlük çalışmasıyla Yüksek Lisans tezimi tamamladım. ANAHTAR KELİME: Hamzanâme, Hamzavî, 14.yy, Eski Anadolu Tükçesi, Halk, Hikâyeleri
Özet (Çeviri)
Hamzaname is one of the works reflect the linguistic features of old Anatolian Turkish. The works iswritten in a simple and comprehensible language.Hamzaname is a very wide work in terms ofgrammatical and folk literature. We see in the work that Hz. Hamza symbolizes a hero who contend for the sake of religion in theearly periods of Islam .In this sense ,the work is about the heroism of the Islamıc Epic.Hamzanames,which were read among the people for centuries,later became one of the topics thatthe meddahs fandly told.It is not known exactly how many volumes. Hamzaname had when it was first written down.There isthe 72 volume in the Unique Library of Istanbul University ,department of Faculty Letters.We do not have today only the 40th and 42nd volumes of Prof. Dr. Muhammet Yelten In this study as my Master's thesis, I aimed to bring 25th volume of Hamzaname into Today's Turkish.After translating the trancription of the text , I prepared the summary and prepared my master'sthesis with a comprehensive dictionary study. KEY WORDS :Hamzanâme, Hamzavî, 14th Century, Old Anatolian Turkish, Folk Tales