Total harmonization and product liability directive
Tam uyumlaştırma ve ürün sorumluluğu yönergesi
  1. Tez No: 776308
  2. Yazar: NAFİYE YÜCEDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARCO LOOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universiteit van Amsterdam
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tez şu şekilde konuyu ele alacaktır: Girişten sonra (Bölüm 1) Ürün Sorumluluğu Yönergesi tanıtılacak (Bölüm 2) Yönergenin yasal dayanağı ve uyumlaştırma ile ilişkisi tartışılacaktır (Bölüm 3). Üye Devletlerin mevcut sözleşmesel ve sözleşme dışı sorumluluk kurallarına, özellikle Fransız Hukukuna, bu kuralların tam uyumlaştırma ile ilişkisini göstermek için değinilecek (Bölüm 4) ve tam uyumlaştırmanın gerekliliğini açıklamak için ekonomik ve tüketiciyi koruma gerekçeleri incelenecektir (Bölüm 5). Tez, sonuç bölümüyle tamamlanacaktır (Bölüm 6).
Özet (Çeviri)
The thesis is set up as follows: after the introduction (Section1) the Product Liability Directive will be introduced (Section 2) the legal basis and its relationship with harmonization will be discussed (Section 3). Existing contractual and non contractual rules of Member States especially French law will be mentioned in order to illustrate their relation with total harmonization (Section 4) and economic and consumer protection reasons will be examined to explain the necessity of total harmonization (Section 5). The thesis will end with concluding remarks (Section 6).