İnfüzyonluk çözelti ürününde parasetamol ve ibuprofen etkin madde miktarlarının yüksek performanslı sıvı kromatografi yöntemi kullanılarak eş zamanlı tayin edilmesi
Simultaneous determination of the contens of paracetamol and ibuprofen active ingredients in the solution for infusion using the high performance liquid chromatography method
  1. Tez No: 1003671
  2. Yazar: EZGİ MOLLAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ŞEREN, DR. SERDAR SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: İbuprofen oral yoldan kullanılan nonsteroidal antienflamatuvar bir ilaç (NSAID)'dir. Romatoid artrit osteoartrit ve dismenore tedavisinde kullanılır. Antipiretik ve hafiften orta şiddete kadar olan ağrı lara karşı analjezik olarak da kullanılır. Paraaminofenol türevi olan parasetamol analjezik aynı zamanda da antipiretik hammaddedir bunun yanı sıra parasetamol fenasetin'in bir metaboliti olarak bilinir. Parasetamol /İbuprofen kombinasyonunun, tek başına ilaçla karşılaştırıldığında ağrının daha iyi giderildiği bilinmektedir. İbuprofen ve parasetamol için kombinasyonel dozaj formu için geçerliliği doğrulanmış çok sayıda eş zamanlı analitik yöntem mevcuttur. Ancak infüzyonluk çözelti formu için çok fazla örnek bulunmamaktadır. Farmakopelerde, ibuprofen, parasetamol ve çeşitli formülasyonları için geleneksel dozaj formuna ait yöntemler mevcuttur fakat kombinasyon için mevcut değildir. Buna bağlı olarak özellikle infüzyonluk çözelti formundaki bir üründe iki etkin maddeyi aynı anda bir yüksek performanslı sıvı kromatografi yöntemi ile miktarsal olarak tayin edebilen yöntem neredeyse yoktur. Farmasötik örneklerde ve biyolojik sistemlerde Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografi kullanılarak ibuprofenin ve parasetamolün ayrı ayrı belirlenmesi için çeşitli yöntemler rapor edilmiştir. Klasik yüksek performanslı sıvı kromatografi yöntemleri, parasetamol içeren kombinasyonların analizinde yaygın olarak kullanılmakla birlikte; genellikle uzun analiz süreleri, yüksek solvent tüketimi ve çok aşamalı hazırlık süreçleri gibi dezavantajlara sahiptir. Bu yöntemlerin laboratuvar rutininde uygulanabilirliğini sınırlayan bu tür faktörler, daha pratik, hızlı ve maliyet etkin analiz yaklaşımlarına duyulan gereksinimi ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, düşük maliyetli, hızlı, duyarlı, seçici ve güvenilir sonuçlar veren, aynı zamanda kolay uygulanabilir yeni kromatografik yöntemlerin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. İnfüzyonluk çözelti ürününde parasetamol ve ibuprofen etkin maddelerinin yüksek performanslı sıvı kromatografi yöntemi ile düşük analiz maliyetli, hızlı, duyarlı, seçici, güvenilir ve kolay uygulanabilir bir analitik yöntemin geliştirilmesi ve her iki etkin maddenin eş zamanlı miktar tayinlerinin yapılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Analiz oda sıcaklığında (25 santigrat derece) gerçekleştirilmiş olup, hareketli faz olarak, 1 mL ortofosforik asit içeren 1 L saf su: Asetonitril oranları belirlenerek gradient akış tercih edilmiştir. Toplam analiz süresi 30 dk. olarak belirlenmiştir. Sabit faz olan kolon Waters XBridge C18 250 milimetre × 4.6 milimetre, 3.5 mikrometre özelliklerinde seçilmiş. Kromatografik yöntem olarak ters faz Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografi sistemi kullanılmıştır. Bulgular: Yöntemin miktar tayini testi için gerekli olan yöntem doğrulaması yapılmış olup tüm değerler ilgili kriterleri karşılamıştır. Sonuç: Bu çalışma kapsamında geliştirilen analitik yöntem, her iki etkin maddenin eş zamanlı tayinine olanak sağlamakta olup, International Council for Harmonisation kılavuzlarına uygun şekilde valide edilmiştir. Ayrıca seri analizlerin gerçekleştirildiği kalite kontrol laboratuvarlarında da hem tek hem de iki etken için de hızlı, güvenilir ve kesin bir analitik çalışma gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Backround and Aim: Ibuprofen is an orally administered nonsteroidal anti-inflammatory drug (NSAID). It is used in the treatment of rheumatoid arthritis, osteoarthritis, and dysmenorrhea. It is also used as an antipyretic and analgesic for mild to moderate pain. Paracetamol, a paraaminophenol derivative, is an analgesic and antipyretic raw material. It is also known as a metabolite of paracetamol phenacetin. The combination of paracetamol and ibuprofen is known to provide better pain relief compared to either drug alone. Numerous validated simultaneous analytical methods exist for the combination dosage form of ibuprofen and paracetamol. However, few examples exist for the solution for infusion form. Pharmacopoeias contain methods for the traditional dosage form of ibuprofen, paracetamol, and their various formulations, but not for the combination. Accordingly, there is virtually no method capable of quantitatively determining two active ingredients simultaneously using a high-performance liquid chromatography method, particularly in a product in the form of an infusion solution. Various methods have been reported for the separate determination of ibuprofen and paracetamol in pharmaceutical samples and biological systems using High-Performance Liquid Chromatography. While conventional high-performance liquid chromatography methods are widely used in the analysis of combinations containing paracetamol, they often suffer from disadvantages such as long analysis times, high solvent consumption, and multi-stage preparation processes. These factors, which limit the applicability of these methods in routine laboratory settings, highlight the need for more practical, rapid, and cost-effective analytical approaches. In this context, the development of new chromatographic methods that are low-cost, rapid, sensitive, selective, and reliable, while also being easy to apply, is of paramount importance. The aim was to develop a low-cost, rapid, sensitive, selective, reliable, and easily applicable analytical method for the analysis of the active ingredients paracetamol and ibuprofen in an infusion solution using high-performance liquid chromatography, and to perform simultaneous quantitative determinations of both active ingredients. Materials and Methods: Analysis was performed at room temperature (25 degrees Celsius). The mobile phase was 1 L of pure water containing 1 mL of orthophosphoric acid, using a gradient flow method. The total analysis time was 30 minutes. The stationary phase column was a Waters XBridge C18 column with 250 mm × 4.6 mm × 3.5 micrometers. The chromatographic method used was a reversed-phase High-Performance Liquid Chromatography system. Results: The method validation required for the quantitative testing of the method was completed, and all values met the relevant criteria. Conclusion: The analytical method developed in this study allows the simultaneous determination of both active substances and has been validated in accordance with the International Council for Harmonization guidelines. Furthermore, rapid, reliable, and accurate analytical studies can be performed for both single and double agents in quality control laboratories where serial analyses are performed.