Vajinal doğum yapan kadınların doğum eyleminden memnuniyet düzeyleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of satisfaction levels and affecting factors of women gave vaginal birth
  1. Tez No: 776317
  2. Yazar: AYŞE KUYULU AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma vajinal doğum yapan kadınların doğum eyleminden memnuniyet düzeyleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ankara il merkezinde hizmet veren iki özel hastanede yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini belirtilen iki hastanede vajinal yolla doğum yapan 335 kadın oluşturmuştur. Veriler araştırmacılar tarafından hazırlanan Tanımlayıcı Bilgi Formu ve Doğumda Anne Memnuniyetini Değerlendirme Ölçeği (DAMDÖ-Normal Doğum) formları kullanılarak toplanmıştır. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Shapiro-Wilk testi ile DAMDÖ puan ortalamasının normal dağılıma uygunluğu ve Levene testi ile varyans homojenlik varsayımına uygunluğu incelenmiştir. Kadınların bireysel ve doğum eylemine yönelik özelliklerine göre DAMDÖ puan ortalaması karşılaştırılırken, bağımsız ikili gruplarda t-testi, 3 veya daha fazla bağımsız grup karşılaştırmasında ise Anova testi uygulanmıştır. Anova testi sonucunda anlamlı bulunan grupların çoklu karşılaştırmalarında Tukey testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the satisfaction levels of women who gave birth vaginally and the factors affecting their satisfaction values. Research data were collected from two private hospitals serving in the city center of Ankara. The sample of the study consists of 335 women who gave birth vaginally in these two hospitals. Data were collected using the Descriptive Information Form and the Maternal Satisfaction Assessment at Childbirth Scale (MSACS-Normal Birth) form created by the researcher. The data were collected by the researcher by face-to-face interview technique. Within the scope of the research, the conformity of the MSACS score average to the normal distribution was examined by the Shapiro-Wilk test, and its compliance with the variance homogeneity assumption was examined by the Levene test. The mean MSACS score was compared according to the individual characteristics of the women and the variables related to giving birth. In addition, the t-test was applied in independent paired groups, and the Anova test was applied in comparisons of 3 or more independent groups. Tukey test was used for multiple comparisons of groups found significant as a result of Anova test.