Acil tıpta uzmanlık öğrencilerinin rotasyonların etkinliği üzerine görüşleri
Opinions of specialist students in emergency medicine on the effectiveness of rotations
  1. Tez No: 776318
  2. Yazar: SAVAŞ SEZİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKSAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş Rotasyonlar, acil tıpta uzmanlık eğitiminin önemli bir parçasıdır. Ülkemizde acil tıpta uzmanlık öğrencilerinin rotasyonlarının etkinliğini araştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Amaç Bu çalışmamızda amacımız, ülkemizdeki acil tıp kliniklerinde uygulanan rotasyon programları hakkında, acil tıpta uzmanlık öğrencilerinin görüşlerini araştırmaktır. Gereç ve yöntem Haziran 2011 ve Ekim 2011 tarihleri arasında acil tıp uzmanlık eğitimi verilen tıp fakülteleri ve eğitim araştırma hastanelerinde çalışan tüm acil tıpta uzmanlık öğrencilerine yönelik anket uygulandı. Bulgular Anket çalışmamıza eğitim ve araştırma hastanelerinden 218 (%45.4), tıp fakültelerinden 262 (%54.6) olmak üzere toplam 480 acil tıpta uzmanlık öğrencisi katılmıştır. Katılımcıların 331'i (%68.9) erkekti ve katılımcıların yaş ortalamaları 31.23±4.39 olarak bulundu. Acil tıpta uzmanlık öğrencilerinin rotasyonlarının eğitime katkı düzeyleri genel ortalamaları görsel analog skala ile 4.51±2.42 olarak bulundu. Acil tıpta uzmanlık öğrencilerinin eğitime en çok katkı sağlayan rotasyonları; Kardiyoloji (%25.8) ve anestezi (%25.2) olarak tespit edilirken katkı düzeyi en düşük olarak (%1.2) kadın hastalıkları ve doğum rotasyonu bulundu. Acil tıpta uzmanlık öğrencilerinin "rotasyon süreleri yeterli mi? sorusuna görsel analog skalada ortalama olarak 5.92±2.80 değeri verdikleri tespit edildi. Acil tıpta uzmanlık öğrencilerinin 206'sı (%55.4) ek rotasyon istekleri olduğu bunlar içinde de sırasıyla; yurt dışı acil klinikleri (%50.5), yurt içi diğer acil klinikleri (%17.2) ve göğüs cerrahisi (%13.2) rotasyonlarını belirtmişlerdir. Katılımcıların %50.9' u rotasyonların etkinliğinin daha iyi denetlenmesi gerektiğini düşünmektedirler. Sonuç Acil tıpta uzmanlık öğrencilerinin yaptıkları rotasyonların eğitime katkı düzeylerinin düşük olduğu, kardiyoloji ve anestezi rotasyonları dışındaki rotasyonların acil tıpta uzmanlık öğrencilerinin eğitimlerine ciddi anlamda katkılarının olmadığı gösterilmiştir. Eğitim ve araştırma hastaneleri ile tıp fakültelerindeki acil tıpta uzmanlık öğrencilerinin rotasyon etkinlikleri arasında bazı konularda farklılıklar olsa da, genellikle görüşlerinin birbirine paralel olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Background Clinical rotations are an important part of emergency medicine residency training. No studies investigating the effectiveness of these rotations have been found in our country. Aims We aim to investigate the opinions of the emergency medicine residents about the rotations at their departments. Methods A survey have been applied to all of the emergency medicine residents at university and training hospitals with emergency medicine training programs, between June 2011 to October 2011. Results Total of 480 emergency residents, 218 (45.4%) from training hospitals and 262 (54.6%) from university hospitals have been surveyed. 331 (68.9%) of the participants were male and mean age was 31.23±4.39. Rotations` contribution level to the residents education have been calculated 4.51±2.42 using visual analog scala. Residents most effective rotations were; cardiology (25.8%) and anesthesia (25.2%) while least effective rotation was obstetrics and gynecology (1.2%). Emergency residents evaluated the question“Are duration of the rotations adequate?”5.92±2.80 using visual analog scala. 206 (55.4%) of the residents pointed out their desire for additional rotations respectfully; international emergency medicine clinics (50.5%), national emergency medicine clinics (17.2%) and thoracic surgery (13.2%). 50.9% of the participants have pointed out that clinical rotations should be controlled better. Conclusions Contribution level of the rotations to the residents education have been found low, and cardiology and anesthesia aside rotations have no significant effect to the residents education. Comparing the opinions of emergency medicine residents from university and training hospitals some differences have been found but generally they have similar opinions about the effectiveness of the rotations to their education.