Sıkıştırma ateşlemeli havacılık motoru krank milinin tasarımı ve optimizasyonu
Compression ignition aviation engine crankshaft design and optimization
- Tez No: 776326
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖVÜN IŞIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sıkıştırma Ateşlemeli Havacılık Motoru Krank Milinin Tasarımı ve Optimizasyonu başlıklı tez kapsamında, hava araçlarında kullanılması planlanan motor için krank mili tasarlanmıştır. Literatür taraması ve tersine mühendislik çalışmaları ile sektördeki güncel durum araştırılmıştır. Kinematik hesaplar ve yanma fenomeni hesabı yapılmıştır. Krank miline etki eden yükler hesaplanmış ve geometrik olarak ön tasarım ortaya konulmuştur. Parça davranışı analizler ile de incelenmiştir. Karşı ağırlık sayısı, muylu iç çap boşaltması, ana yatak iç çap boşaltması, karşı ağırlık boşaltması, omuz boşaltması kategorilerinde ağırlık ve gerilme optimizasyonu çalışmaları yapılmıştır. Krank milinin tasarım işlemlerinin yazılım yardımıyla otomatik olarak yapılması için KMT programı oluşturulmuştur. Krank milinin omuz bölgesindeki ağırlık azaltma işlemi için tasarım parametreleri arasındaki ilişkiler matematiksel model ile tanımlanmıştır. Modelin doğrulanması işlemi analizler ile yapılmıştır. Elde edilen tasarım imal edilerek motor üzerinde geliştirme testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of thesis entitled as Compression Ignition Aviation Engine Crankshaft Design and Optimization, a crankshaft was designed for an aircraft engine. The current situation in the market was presented through literature survey and reverse engineering. Kinematic analyses and combustion phenomenon calculations were made. The loads acting on the crankshaft were calculated and preliminary design was created. Behavior of part was examined assistance of a computer-generated softwares. Weight and stress optimization studies were carried out in the categories of counterweight number, hollow crank pin, hollow main bearing, counterweight shape, and web shape. The KMT software was written to automatically perform the design processes. The relationship between design parameters for weight reduction in the web region of the crankshaft was defined by a mathematical model. The validation of the model was done with analyses. The final design model was manufactured and was tested on the internal combustion engine.