Spor yaralanmalarından koruyucu nöromuskuler ısınma programlarının adolesan basketbolcularda atletik performansa etkisi
The effect of neuromuscular WARM-UP programs preventing from sports injuries on athletic performance in adolescent basketball players
- Tez No: 776331
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma ile adolesan basketbolcularda, düzenli ve sporcu uyumunun optimal olduğu şekilde uygulanması halinde, öncelikli olarak alt ekstremite spor yaralanmalarından koruyucu olduğu belirtilen Yaralanma Önleme ve Performans Kazanımı (PEP) ve Egzersiz Temelli Diz ve ÖÇB Yaralanmalarını Önleyici Klinik Uygulama Kılavuzu (CPG) nöromuskuler ısınma programlarının, vücut kompozisyonu, sıçrama, kuvvet, denge, esneklik ve hız gibi çeşitli atletik performans parametrelerinde ne düzeyde bir değişiklik meydana getirdiklerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmaya dışlama kriterlerini karşılamayan 12-18 yaş arasındaki 92 adolesan basketbolcu dahil edildi. Katılımcılar, cinsiyet bazlı sıralı randomizasyon yöntemi kullanılarak 3 farklı gruba ayrıldı. Grupların birine CPG ısınma programı, diğer birine PEP ısınma programı haftada 3 seans, her antrenman öncesi 15-20 dk olacak şekilde toplam 36 seans uygulandı. Kontrol grubunun mevcut antrenman programına müdahale edilmedi. Adolesan basketbolculara, müdahaleye başlamadan 48 saat önce, 6. haftada ve 12. haftanın sonunda olmak üzere toplam 3 kez performans testleri uygulandı. Bu testler sırasında; spor yaralanmalarından korunma farkındalık düzeyleri, vücut kompozisyonu, dikey sıçrama mesafesi, yatay sıçrama mesafesi, aerobik kapasite, güç, esneklik, denge, çeviklik, sürat, propriyosepsiyon ve izokinetik kuvvet, iş ve güç parametreleri değerlendirildi. İki müdahale grubunda yer alan katılımcıların ölçülen dikey sıçrama, yatay sıçrama, aerobik kapasite, güç, esneklik, denge, çeviklik ve sürat performans parametrelerinde, ilk testlerine kıyasla son test sırasında daha belirgin olmak üzere hem orta test sırasında hem de son test sırasında anlamı düzeyde gelişmeler tespit edilirken (p0,05). Gruplar arasında ve gruplar içerisinde vücut kompozisyon değerleri arasında anlamlı düzeyde farklılık belirlenmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, 'Prevent Injury and Enhance Performance (PEP)' and 'Exercise-Based Knee and Anterior Cruciate Ligament Injury Prevention Clinical Practical Guideline (CPG)' neuromuscular warming programs, which are stated to be primarily protective from lower extremity sports injuries in adolescent basketball players; It was aimed to determine what level of change they cause in various athletic performance parameters such as body composition, jump, strength, balance, flexibility and speed. Ninety two adolescent basketball players between the ages of 12-18 who did not meet the exclusion criteria were included in the study. Participants were divided into 3 different groups using the gender-based sequential randomization method. CPG warm-up program was applied to one of the groups, PEP warm-up program to the other group, 3 sessions per week, a total of 36 sessions, 15-20 minutes before each training. The existing training program of the control group was not interfered with. Performance tests were applied to the adolescent basketball players 48 hours before the intervention, at the 6th week and at the end of the 12th week. Awareness levels of prevention from sports injuries, body composition, vertical jump distance, horizontal jump distance, aerobic capacity, power, flexibility, balance, agility, speed, proprioception and isokinetic strength, work and power parameters were evaluated during these tests. Significant improvements in the measured vertical jump, horizontal jump, aerobic capacity, strength, flexibility, balance, agility, and speed performance parameters of the participants in the two intervention groups, both during the mid-test and during the post-test, being more pronounced during the post-test compared to the pre-test (p0.05). There was no significant difference in body composition values between and within the groups (p>0.05).