Akut koroner sendrom hastalarında immatür granülosit yüzdesinin 28 günlük mortalitede prognostik önemi
Prognostic significance of the percentage of immature granulocytes in 28-day mortality in acute coronary syndrome patients
  1. Tez No: 776332
  2. Yazar: CİHAN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN NARCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Kardiyoloji, Emergency Medicine, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İmmatür granülosit yüzdesi (IG%) inflamasyonun erken bir belirtecidir ve birçok hastalıkta prognostik bir öneme sahipitir. Bu çalışmada, akut koroner sendrom hastalarında (AKS) immatür granülosit yüzdesinin 28 günlük mortalitede prognostik değerinin olup olmadığını araştırmaya çalışıldı. Bu çalışma, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalında, 01.01.2019 ile 30.06.2019 tarihleri arasında retrospektif olarak yapıldı. Çalışmaya acil servise göğüs ağrısı ile başvuran ve AKS ön tanısıyla yatırılan 18 yaş üzeri hastalar dâhil edildi. Hastalar, yaşayan ve ölenler olarak iki grupa ayrıldı. IG% ve diğer laboratuar parametreleri kaydedildi. IG% ile 28 günlük ölüm arasındaki ilişki analiz edildi. Ayrıca, IG% ve diğer değişkenlerin tanısal doğruluğunu karşılaştırmak için ROC analizi yapıldı. Çalışmaya, 423 (%68.6) erkek olmak üzere toplam 617 hasta alındı. Hastaların yaş ortalaması 63.9 ± 12.7 idi. IG% ölen hastalarda (1.2±1.4) yaşayan hastalara (0.5 ±0.5 ) göre daha yüksekti (P=0,007). 28 günlük mortaliteyi öngörmede, IG%'si için kesme değeri >0,6 alındığında, spesifitesi %93.70 ve sensivitesi %54.55 olarak bulundu (AUC=0.71, p= 0,000). AKS için 28 günlük mortaliteyi öngörmede, IG% bağımsız bir risk faktörü idi (hazard ratio(HR) 632,962, 95% confidence interval 3,389-118206,572, P=0.016). İmmatür granülosit yüzdesi akut koroner sendromlu hastalarda 28 günlük mortalite ile ilişkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Percentage of immature granulocytes (IG%) is an early marker of inflammation and has prognostic significance in many diseases. In this study, we tried to investigate whether the percentage of immature granulocytes has a prognostic value in 28-day mortality in patients with acute coronary syndrome (ACS). This study was carried out retrospectively between 01.01.2019 and 30.06.2019 at Mersin University Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine. Patients over the age of 18 who applied to the emergency department with chest pain and were hospitalized with a preliminary diagnosis of ACS were included in the study. The patients were divided into two groups as survivor and non-survivor. IG% and other laboratory parameters were recorded. The relationship between IG% and 28-day mortality was analyzed. In addition, ROC analysis was performed to compare the diagnostic accuracy of IG% and other variables. A total of 617 patients, including 423 (68.6%) men, were included in the study. The mean age of the patients were 63.9 ± 12.7. IG% was higher in non-survivor patients (1.2±1.4) than in surviving patients (0.5 ±0.5 ) (P=0,007). In predicting 28-day mortality, when the cut-off value for IG% was >0.6, the specificity was found to be 93.70% and the sensitivity to be 54.55% (AUC=0.717, p= 0.000). In predicting 28-day mortality for ACS, IG% was an independent risk factor (hazard ratio(HR) 632,962, 95% confidence interval 3.389-118206,572, P=0.016). IG% may be associated with 28-day mortality in patients with ACS