Tıp öğrencilerinin beyin göçüne yönelik tutumları ve ilişkili faktörler: Kesitsel bir çalışma
Attitudes of medical students toward brain drain and associated factors: A cross-sectional study
  1. Tez No: 776330
  2. Yazar: EMRULLAH KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YASİN SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin beyin göçüne yönelik tutumları ve ilişkili faktörleri değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç Ve Yöntem: Bu çalışma 15.11.2022 ile 15.12.2022 tarihleri arasında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerine yönelik yapılan kesitsel ve tanımlayıcı anket çalışmasıdır. Anketin ilk bölümü, literatür taraması yapılarak hazırlanan sosyodemografik sorulardan ve göç etmeye yönelik sebepler ve engeller hakkında sorulan 17 sorudan oluşmaktadır. İkinci bölüm 'Beyin Göçüne İlişkin Tutum Ölçeği', üçüncü bölüm ise 'Beck Umutsuzluk Ölçeği' sorularını içermektedir. Bulgular: Çalışmamıza 375 kişi katılmıştır. Katılanların %68'i mezuniyetten sonra yurt dışında çalışmak istediğini belirtmiştir. Mezuniyet sonrası yurt dışında çalışmak istemeyenlerin isteyenlere kıyasla yaşları daha yüksek bulunmuştur. Yurt dışına çıkmak isteyenlerin %55'i göç ettikten sonra ülkesine dönmeyi %15'i ise dönmemeyi düşünmektedir. Göç edilmek istenen ülkeler en fazla sırasıyla Almanya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri olmuştur. Katılımcılar özellikle daha iyi yaşam standardı, daha yüksek maaş, ülkesindeki çalışma koşulları ve sağlıkta şiddet olaylarından dolayı göç etmek istediklerini belirtmişlerdir. Katılımcıların Beyin Göçüne Yönelik Tutum Ölçeği toplam puan ortalaması 53.2±8.92, Umutsuzluk puan ortalaması 6.03±4.69 olmuştur. Gitmek isteyenlerin %50'si yurt dışında birinci basamakta, kalmak isteyenlerin ise %28'i Türkiye'de birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışmak istemektedir. Sonuç: Türkiye'deki hekim eksiğine rağmen göç eğilimi olan öğrencilerin yüzdesi oldukça yüksekti. Öğrenciler özellikle daha iyi yaşam standardı daha yüksek kazanç amacıyla göç etmek istiyordu. Sağlık profesyonellerinin bu göçünü önlemenin muhtemel bir yolu, göçe katkıda bulunan faktörleri belirlemek ve bu faktörleri ele alıp iyileştirmek için politikalar ve stratejiler geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Aım: To evaluate the attitudes of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine students towards brain drain and the factors associated with brain drain. Materıal And Methods: This study is a cross-sectional and descriptive survey study conducted for the students of Samsun Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine between 15.11.2022 and 15.12.2022. The first part of the questionnaire consists of sociodemographic questions prepared by reviewing the literature and 17 questions about the reasons and barriers to migration. The other parts include the 'Attitude Scale Towards Brain Drain' and the 'Beck Hopelessness Scale' questions. Results: 375 people participated in our study. 68% of the participants stated that they would like to work abroad after graduation. The ages of those who do not want to work abroad after graduation are higher than those who do. 55% of those who want to go abroad think of returning to their country after emigrating, and 15% of them not. The countries most wanted to immigrate to were Germany, England and the United States, respectively. Participants stated that they wanted to migrate especially because of better living standard, higher salary, working conditions in their country and violence in health. Participants' Attitude Scale for Brain Drain mean total score was 53.2±8.92, and Hopelessness score average was 6.03±4.69. 50% of those who want to go abroad want to work in primary health care, and 28% of those who want to stay want to work in primary health care services in Turkey. Conclusıon: Despite the shortage of physicians in Turkey, the percentage of students with a tendency to migrate was quite high. Students especially wanted to immigrate for better living standards and higher earnings. One possible way to prevent this migration of health professionals is to identify the factors that contribute to migration and develop policies and strategies to address and improve these factors.