Predicting financial stress in emerging countries
Gelişmekte olan ülkelerde finansal stresin öngörülmesi
  1. Tez No: 776337
  2. Yazar: ERAY SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE KANDEMİR KOCAASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İktisadi politikalar kırılganlıkları gidermek ve vatandaşların refahını artırmak üzere tasarlanmaktadır. Ancak istenmeyen bazı unsurlar finansal sistemin işleyişini bozarak bu hedeflere ulaşılmasını engelleyebilmekte ve hatta ekonomiyi krize sürükleyebilmektedir. Bu tür olumsuzluklara karşı hazırlıklı olmak, politika yapıcıların en önemli sorumluluklarından biri olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenle, iş çevrimlerini yakalayabilen erken uyarı göstergelerinin oluşturulması 40 yılı aşkın bir süredir çalışılmaktadır. Ancak, bu alandaki ilerlemeler sınırlı bir alanda yoğunlaşmış; çok sayıda çalışma bir krizi öngörmek için sadece finansal stres endeksleri oluşturmaya odaklanmıştır. Ayrıca doğrusal olmayan dinamik modeller, erken uyarı göstergeleriyle kullanıldığında yüksek potansiyel vaat etse de bu konuda yeterli çalışma bulunmamaktadır. Son olarak, iş çevrimleri yazınında gelişmekte olan ülkeler özelinde oldukça az sayıda çalışma varken, çalışmaların büyük çoğunluğu gelişmiş ülkelere yöneliktir. Bu nedenle bu tezin amacı, daha önce bir grup gelişmekte olan ülke özelinde hiç uygulanmamış olan zamana bağlı geçiş olasılıklarına sahip Markov rejim değişimi modelini finansal stres dönüm noktalarını öngörmede kullanarak ve Sönmez ve Kandemir Kocaaslan (2022) tarafından türetilen“fark”değişkenini dönüm noktalarını tahmin etmede açıklayıcı değişken olarak belirleyerek yenilik getirmektir. Çalışmanın bulgularına göre, sanayi üretimi büyümesi tüm ülkelerde finansal stresin sonraki dönemlerde de yüksek bir rejimde bulunma olasılığını desteklemektedir. CBOE Oynaklık Endeksi; Şili, Güney Afrika ve Türkiye'de yüksek finansal stres dönemlerinden çıkışları dört çeyrek öncesinden, özel sektör kredi büyümesi ise yüksek finansal stres dönemlerinden düşük finansal stres dönemlerine geçişleri Şili ve Polonya'da sekiz çeyrek öncesinden haber verebilmektedir. Ticari ve konut kredileri faizleri arasındaki“fark”, Türkiye hariç tüm ülkelerde bir ila altı çeyrek önceden yüksek finansal stres dönemlerinden çıkışları öngörebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Economic policies are designed to eliminate vulnerabilities while also increasing the welfare of the citizens. Yet, some undesirable factors could hinder these goals by distorting the functioning of the financial system, and even leading the economy into a crisis. Being prepared for this kind of negativities stands out as one of the most important responsibilities of policy makers. For this reason, constructing early warning indicators that can capture business cycles has been studied for more than 40 years. However, progress in this field has remained limited; a great number of studies have focused only on building financial stress indices to foresee a crisis. Furthermore, although dynamic non-linear models promise high potential when used with early warning indicators, there is not enough work on this subject. Finally, carrying out a study in particular for developing countries was not popular in the business cycle literature, and the vast majority of the studies addressed advanced countries. Therefore, the aim of this thesis is to bring novelty by predicting financial stress turning points through a non-linear Markov regime switching model with time-varying transition probabilities, which has not been applied for a group of emerging countries before, and by using the“spread”variable of Sönmez and Kandemir Kocaaslan (2022) as an explanatory variable in predicting turning points. To this end, firstly, financial stress indices were constructed for each country. Evidence suggests that industrial production growth promotes a high financial stress period in all countries in the next few quarters. In Chile, South Africa and Türkiye, the CBOE Volatility Index gives signals up to four quarters before exiting from high financial stress period. In Chile and Poland, private sector credit growth predicts regime switches from high to low financial stress period up to eight quarters in advance. And finally,“spread”between business and mortgage credit interests predicts exit from tense state in all countries one to six quarters in advance, except Türkiye.