Omurga cerrahisi öncesi ve sonrası hastaların ağrı durumlarının ve uyku kalitelerinin değerlendirilmesi
Adjustment of pain status and sleep quality of patients before and after spine surgery
  1. Tez No: 776356
  2. Yazar: ECEM KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. NURAY AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırma, omurga cerrahisi öncesi ve sonrası hastaların ağrı durumlarının ve uyku kalitelerinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Şubat-Ağustos 2019 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Servisi'nde omurga cerrahisi girişimi uygulanan ve araştırmaya alınma kriterlerini karşılayan 150 hasta araştırma kapsamına alındı. Verilerin toplanmasında literatür bilgisi doğrultusunda hazırlanan Veri Toplama Formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği ve Sayısal Ağrı Skalası kullanıldı. Pittsburgh uyku kalitesi ölçeği kişilerin bir ay önceki uyku kalitelerini sorguladığından, hastaların hastaneye yatışları yapıldıktan bir ay önceki uyku kalitelerini sorgulamak amacıyla hastanedeyken uygulandı. Taburcu olduktan bir ay sonraki uyku kalitesini belirlemek amacıyla ise, hasta taburcu olduktan iki ay sonra telefonla aranarak ölçek uygulandı ve hastaların taburcu olduktan bir ay sonraki uyku kaliteleri belirlendi. İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 2012 programı kullanıldı. Hastaların %56'sının (n=84) kadın, %30'unun (n=45) 55-64 yaşları arasında olduğu ve %72,7' sinin (n=109) çalışmadığı görüldü. Cerrahi girişim sonucunda ve izleyen dönemde ağrı şiddetlerinin ve yüksek riskli ağrı kesici kullanımının giderek azaldığı ve buna bağlı olarak uyku kalitelerinin de arttığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive study to evaluate the pain and sleep quality of patients before and after spine surgery. Between February and August 2019, 150 patients who underwent spine surgery at Akdeniz University Hospital Brain and Nerve Surgery Clinic and met the inclusion criteria were included in the study. Data Collection Form, Pittsburgh Sleep Quality Scale and Numerical Pain Scale were used to collect data. The Pittsburgh sleep quality scale was administered to patients to assess their sleep quality one month before hospitalization, since they questioned their sleep quality one month earlier. In order to determine the sleep quality one month after discharge, the patient was phoned two months after discharge and the scale was administered and the sleep quality of the patients was determined one month after discharge. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 2012 program was used for statistical analysis. It was found that 56% (n = 84) of the patients were women, 30% (n = 45) were between the ages of 55-64 and 72.7% (n = 109) were not working. As a result of surgical intervention and in the following period, it was determined that the pain severity and the use of high-risk painkillers gradually decreased and sleep quality increased accordingly.