Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanlık alanında mezuniyet sonrası tıp eğitiminde gelişim sınavlarının geliştirilmesi
Improvement of progress tests in post-graduate medical education in the field of infectious diseases and clinical microbiology expertise
- Tez No: 776355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ONAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi ve Bilişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Derneği Eğitim ve Yeterlik Kurulu (EMEK) tarafından enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanlık alanında eğitim alan tıpta uzmanlık öğrencilerine yönelik yılda iki kez biçimlendirici, senkronize çevrim içi yapılan sınavların, rehber önerileri (AMEE 71) doğrultusunda standardize edilerek yapılandırılması, gelişim sınavı formatına dönüştürülmesi ve uygulanabilirliğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu çalışma müdahale ve tanımlayıcı tipte bir çalışma olarak planlanmış, çalışma sürecinde ardışık iki sınava dâhil olunmuştur. Uzmanlık eğitimi gelişim sınavı (UEGS) olarak adlandırılan, bahar ve sonbahar 2021 dönemi sınavları olarak yapılan bu sınavlara sırasıyla 301 ve 322 tıpta uzmanlık öğrencisi katılmıştır. Çalışma öncesi yapılan EMEK sınavlarının gelişim sınavı amacı ile yapıldığı ancak gelişim sınavı standartlarını karşılamadığı tespit edilmiştir. EMEK sınavları, gelişim sınavları standartları kapsamında incelenmiş, bu sınavların soruların oluşturulması, sınav yönetimi, sonuçların analizi ve incelenmesi ile paydaşlara geri bildirim aşamalarında yapılandırılmasına ihtiyaç olduğu görülmüştür. Bu tez çalışmasında sınav sonuçları rapor haline getirilerek paydaşlara; soru analizleri ve sınavların güvenirlik hesaplaması yapılarak eğiticiler ve sınav kuruluna geri bildirim yapılmıştır. Sonuç analizi, incelenmesi ve paydaşlara geri bildirim aşamalarında iyileştirmeler kaydedilmiştir. Her iki sınava giren tıpta uzmanlık öğrencilerinin bahar ve sonbahar dönemi sınavlarında aldıkları median puanlar sırasıyla 68,52±9,4 ve 71,84±13,7 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Standardizing and structuring the formative, synchronized online exams held twice a year for medical residency students studying in the field of infectious diseases and clinical microbiology by the Education and Qualification Board of the Turkish Society of Infectious Diseases and Clinical Microbiology (EMEK) in line with guideline recommendations (AMEE 71), It is aimed to transform it into a developmental exam format and demonstrating its applicability. The researchers planned this study as an intervention and descriptive study, and they took two consecutive exams during the study process. 301 and 322 medical residency students participated in these exams, which is called the Specialty Education Development Exam (EMEK) and held as Spring and Autumn 2021 semester exams. It was determined that the EMEKs held before we made the study for the purpose of the development exam, but they did not meet the development exam standards. EMEKs were examined within the scope of development exam standards, and it was seen that these exams need to be structured in the stages of creating questions, exam administration, analysis and examination of results, and feedback to stakeholders. In this thesis study, we reported the results of the exams to the stakeholders; we calculated the question analyses and the reliability of the exams and we gave feedback to the trainers and the exam board. We noted improvements in the results analysis, review, and feedback to stakeholders. We found the median scores of the medical residency students who took both exams in the spring and autumn semesters exams to be 68.52±9.4 and 71.84±13.7.