Genel yoğun bakım ünitesinden taburcu olacak hastaların bakım verenlerine verilen planlı gereksinim eğitiminin bakım verenlerin anksiyete ve depresif belirti düzeylerine etkisi
The effect of 'planned needs training' applied to the caregivers of patients to be discharged from the general intensive care unit on the anxiety and depressive symptom levels of the caregivers
  1. Tez No: 776371
  2. Yazar: MUHTEREM KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BOSTANCI DAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, 'Genel Yoğun Bakım Ünitesinden Taburcu Olacak Hastaların Bakım Verenlerine Verilen Planlı Gereksinim Eğitiminin Bakım Verenlerin Anksiyete ve Depresif Belirti Düzeylerine Etkisi'ni belirlenmesi amaçlandı. Bu çalışma, tek gruplu ön, son test tasarımlı yarı deneysel olarak, Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesinin erişkin yoğun bakım ünitesinde Kasım- 2021 ve Temuz-2022 tarihler arasında taburcu olan, araştırma kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden bakım verenlerle ile yapıldı (n=54). Yoğun bakım ünitesine yatan hastaların bakım verenlerine yönelik 4 aşamalı bilgi elde edildi. Bunlar; hastası yoğun bakım ünitesinden hastaların yakınlarına eğitim öncesi anket formu ve HADÖ uygulandı. Taburcu olacak hastaların bakım verenlerine yönelik taburculuk eğitimi verildi. Taburcu olduktan 1 hafta sonra bakım verenler aranarak ve eğitim planındaki konulara yönelik gereksinimlerine yönelik telefonla danışmanlık yapıldı. Hastaneden taburcu olduktan üç hafta sonra telefonla ya da yüz yüze eğitim sonrası HADÖ uygulandı. Veriler, planlı taburculuk eğitiminin öncesi ve sonrası değerlendirme formları, sosyo-demografik form, hastane anksiyete ve depresyon ölçeği ile elde edildi. Tanımlayıcı istatistikler, ön test ve son test ortalaması değerlerinin farklı olup olmadığının test edilmesinde eşleştirilmiş t testi ile analiz edildi. Araştırmada katılanların yaş ortalamasının 41.71±10.96 bakım alan hastaların yaş ortalamasının ise 69.40±14.84 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of the“Planned Needs Training”Given to the Caregivers of Patients to be Discharged from the General Intensive Care Unit on the Anxiety and Depressive Symptom Levels of the Caregivers. This study was conducted as a quasi-experimental single-group pre- and post-test design with caregivers who were discharged in the adult intensive care unit of Kafkas University Health Research and Application Hospital between November-2021 and July-2022, who met the research criteria and agreed to participate in the study( n=54). 4-stage information was obtained for the caregivers of the patients hospitalized in the intensive care unit. These; A pre-education questionnaire and HADS were applied to the relatives of the patients from the intensive care unit. Discharge training was given to caregivers of patients who would be discharged. One week after discharge, caregivers were called and counseling was provided by telephone regarding their needs regarding the issues in the training plan. Three weeks after discharge from the hospital, HADS was applied over the phone or after face-to-face training. The data were obtained with the evaluation forms before and after the planned discharge training, the socio-demographic form, the hospital anxiety and depression scale. Descriptive statistics were analyzed by paired t-test to test whether the pretest and posttest mean values were different. It was determined that the mean age of the participants in the study was 41.71±10.96, and the mean age of the patients receiving care was 69.40±14.84.