Hemşirelik öğrencilerinin basınç ülserlerinin önlenmesine ilişkin bilgi düzeyleri ve algıladıkları engeller
Knowledge and perceived obstacles of nursing students on pressure ulcers prevention
  1. Tez No: 776374
  2. Yazar: İLAY CAN LENGERLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGİ GÜLSEVEN KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Araştırma, hemşirelik öğrencilerinin basınç ülserlerinin önlenmesine ilişkin bilgi düzeyleri ve bakımda karşılaştıkları engeller ve ilişkili faktörleri incelemek amacıyla, kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapıldı. Gereç ve Yöntem: Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini Nisan-Mayıs 2019 tarihleri arasında Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki bir devlet üniversitesinin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde 2., 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören 227 öğrenci oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Bilgi Formu”ve“Basınç Ülseri Önleme Bilgi Değerlendirme Ölçeği (PUPKAI)”kullanıldı. Veriler yüzde hesapları, Kolmogorov Smirnov test, box plot grafikler, Kruskal Wallis H testi, Dunn testi, Mann Whitney U testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Hemşirelik öğrencilerinin yaş ortalaması 21,54±1,38 ve %70,9'u kadın olup; %77,5'i klinik uygulamada basınç ülserli hasta ile karşılaştığını bildirdi. PUPKAI puanı 5 ile 17 arasında değişmekteydi ve ortalaması 10,53±2,67 olarak belirlendi. Yeterlilik için kabul edilen puan 16'dır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted as cross-sectional and descriptive study in order to investigate the knowledge levels of nursing students about the prevention of pressure ulcers and the barriers they encounter in care and related factors. Materials and Methods: The sample of the study consisted of 227 students in the 2nd, 3rd and 4th grades of the Nursing Department of the Faculty of Health Sciences of a public university in the Eastern Anatolia Region between April and May 2019.“Information Form”and“Pressure Ulcer Prevention Knowledge Assessment Instrument (PUPKAI-T)”were used to collect data. Data were evaluated using percentage calculations, Kolmogorov Smirnov test, box plot graphs, Kruskal Wallis H test, Dunn test, Mann Whitney U test and Spearman correlation analysis. Results: The mean age of the nursing students was 21.54 ± 1.38 and 70.9% were female. 77.5% reported that they experienced pressure ulcers during their clinical practice The PUPKAI score ranged from 5 to 17, with a mean of 10.53 ± 2.67. The score accepted for qualification is 16.