İnmeli hastalarda düşme sıklığı ve tekrarlayan düşmelerle ilişkili faktörler
Fall frequency and factors related to repeat falls in patients with stroke
- Tez No: 776397
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTINAY GÖKSEL KARATEPE, UZMAN NESLİHAN EŞKUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu tez çalışması akut inmeli hastalarda düşme sıklığını saptamak ve inmeden sonraki ilk altı ay içinde tekrarlayan düşmeler ile ilişkili risk faktörlerini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, gözlemsel çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji servisinde akut inme tanısı ile yatmakta olan 147 hasta dahil edildi. Hastalar inmeden sonraki ilk bir hafta içerisinde, nöroloji kliniğinde yatışları sırasında değerlendirildi. Bu değerlendirmede demografik verileri kaydedildi. Bunun dışında eşlik eden komorbid hastalıklar, sigara kullanımı ve düşme korkusu sorgulandı. İnmeyle ilişkili faktörlerden inme tipi, lezyon bölgesi ve inmeli taraf kaydedildi. İnme şiddeti Kanada Nörolojik Skalası (KNS) ile ambulasyon düzeyi Fonksiyonel Ambulayon Sınıflaması (FAS) ile değerlendirildi. Hastaların motor iyileşme düzeylerinin değerlendirilmesinde Brunnstrom Hemipleji İyileşme Evresi kullanıldı. İnmeye bağlı gelişen fonksiyonel özürlülük düzeyi ve fonksiyonel durum sırasıyla Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ) Türkçe versiyonu ve Modifiye Rankin Skalası (mRS) ile değerlendirildi. Postüral kontrol ve denge sırasıyla Pass-Türk ve Tinetti Denge ve Yürüme Testi ile değerlendirildi. Ayrıca düşmeyle ilişkili faktörler olarak görme kusurları, ilaç kullanımı, yardımcı cihaz kullanımı ve önceki fiziksel aktivite düzeyi sorgulandı. Altıncı aydaki kontrolde aynı değişkenler sorgulandı ve muayene tekrar edildi. Bunlara ek olarak hastaların taburculuk anına kadar ve taburculuktan 6 aya kadar olan sürede gerçekleşen düşme sayıları not edildi. Tekrarlayan düşme, takip boyunca 2 veya daha fazla düşme olarak belirlendi. Bulgular: Çalışmayı 14 hastanın eksitus olması ve 5 hasta ile iletişime geçilememesi nedeniyle 128 hasta tamamlayabildi. Takip sürecinde hastaların %40,6'sı düşme ve %20,3'ü tekrarlayan düşme yaşadı.
Özet (Çeviri)
Objective: This thesis study was planned to determine the frequency of falls in patients with acute stroke and to determine the risk factors associated with recurrent falls within the first six months after stroke. Matherials and Methods: In this prospective, observational study, 147 patients hospitalized with the diagnosis of acute stroke in the Neurology Service of Health Sciences University İzmir Bozyaka Training and Research Hospital were included. The patients were evaluated within the first week after stroke, during their hospitalization in the neurology clinic. Demographic data were recorded in this evaluation. In addition, comorbid diseases, smoking and fear of falling were questioned. Stroke severity was evaluated by Canadian Neurological Scale (CNS) and ambulation level was evaluated by Functional Ambulation Classification (FAC). Brunnstrom Hemiplegia Recovery Stage was used to evaluate the motor recovery levels of the patients. The level of functional disability due to stroke and functional status were evaluated with the Turkish version of the Functional Independence Scale (FIM) and the Modified Rankin Scale (mRS), respectively. Postural control and balance were evaluated with the Pass-Turk and Tinetti Balance and Gait Tests, respectively. In addition, visual defects, drug use, use of walking aids, and previous physical activity levels were questioned as factors associated with falling. The same variables were questioned at the 6th month follow-up and the examination was repeated. In addition to these, the number of falls of the patients up to the time of discharge and in the period up to 6 months after discharge were noted. Recurrent falls were defined as 2 or more falls during follow-up. Results:128 patients were able to complete the study because 14 patients died and 5 patients could not be contacted. During the follow-up period, 40.6% of the patients experienced falls and 20.3% experienced recurrent falls.