Hakkı olmayan yere tecavüz suçu
The crime of trespassing
- Tez No: 776400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER TOZMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Hakkı olmayan yere tecavüz suçu kişilerin mülkiyet haklarını korumak amacıyla düzenlenmiş suç tiplerinden birisidir. Bu düzenleme mülkiyet hakkı ile alakalı tüm hususları korumasa da taşınmazlarla alakalı olarak genel düzenlemeler içermektedir. TCK'da malvarlığına karşı suçlar bölümünde yer alan bu suçla ilgili olarak suçun incelemesine geçmeden önce mülkiyet, zilyetlik kavramlarına ilişkin genel bilgileri birinci bölümde belirttik. Birinci bölümde bir de zilyetliği koruyan 3091 sayılı Kanun incelemesi ile 765 sayılı Kanun düzenlemelerine değindik. İkinci bölümde ise suç içeriğine geçerek tüm fıkraların suç incelemesini, suçun özel görünüş şekillerini, suçla alakalı özel düzenlemelerini, diğer suçlarla benzerliklerini, suçla ilgili Yüksek Yargı kararları ışığında uygulamadaki ve doktrindeki farklılıkları belirttik.
Özet (Çeviri)
The crime of trespassing is one of the types of crimes organized in order to protect the property rights of people. Although this regulation doesn't protect all issues related to the property right, it contains general regulations regarding immovables. Before proceeding to the examination of the crime to relation this crime which is included in the section of offenses against property in the Turkish criminal code, we have stated the general information about the concepts of property and possession in the first section. In the first section, we also touched on the examinations of the law no. 3091 which protects possession and the regulations of the law no. 765. In the second section, we moved on to the criminal content and stated the examination of the crime all of articles, the special appearance of the crime, the special regulations related to the crime, the similarities with the other crimes, the differences in practice and doctrine in the light of the high judicial decisions related to the crime.