Kamusal alanda idarenin video gözetiminin kişisel verilerin korunması hukuku bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of video surveillance of administrative bodies in public space in the context of personal data protection law
  1. Tez No: 776411
  2. Yazar: EZGİ TURGUT BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU HATIPOĞLU AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Günümüzde yaşanan teknolojik ve teknik gelişmeler kamusal alanlara yerleştirilen video kayıt cihazlarının kapasite ve sayılarında artışa sebep olmuştur. Bugün yapay zekâ kullanabilen akıllı kameralara da kamu otoritelerince çeşitli maksatlarla başvurulması durumu söz konusudur. Kamusal alanlardaki kameraların, bazı durumlarda kişisel veri elde etmesi ve bu verileri kaydetmesi veri işleme faaliyeti sayılacağından, bu faaliyetler bakımından kişisel verilerin korunması hukukuna uygun hareket edilmelidir. Bunun dışında kameraların kamu otoriteleri tarafından yaygın şekilde tercih edilmesi etik, sosyal, teknik kaygılar doğurmakta; işlevsellik, totaliterliğe veya kötüye kullanıma elverişlilik, insan hakları ve hukuk güvenliği açılarından eleştirilere konu edilmektedir. Çalışmada, gözetim ve mahremiyet tartışmalarından başlayarak kameralı izleme ele alınmış, kamusal alanda kullanılan video kayıt cihazlarının tercih edilme gerekçeleri incelenmiştir. Ayrıca video gözetim ile kişisel verilerin korunması hukuku arasındaki ilişki ortaya konarak, hukuk kurallarının kameralar karşısında bireysel özgürlüklerin koruması için tek başına yeterli olmayacağı fikri ifade edilmiştir. Çalışmanın amacı ve kapsamı genel olarak gözetim literatüründen ve yaygın gözetime yönelik sorgulamalardan dayanak almış, kişisel verilerin korunması alanında gelişimini sürdüren hukukun, sosyal yaklaşım ile zenginleştirilmesi gerektiği fikrine bağlı şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the effect of digitalization technological and technical developments have led to an increase in the capacity and number of video recorders placed in public spaces. Today, smart cameras that can use artificial intelligence are also used for various purposes by administrative bodies. Since cameras in public areas, in some cases, obtaining personal data and recording this data, are considered data processing activities, the law on the protection of personal data should be followed in terms of these activities. Apart from this the widespread preference of cameras by public authorities raises ethical, social and technical concerns and it is subject to criticism in terms of functionality, totalitarianism or abuse, human rights and legal security. In the study, video surveillance was discussed starting from the discussion of surveillance and privacy and the reasons for the preference of video recording devices used in the public space were examined. In addition, by revealing the relationship between video surveillance and the law on the protection of personal data, the idea that the rules of law alone will not be sufficient for the protection of individual freedoms against the cameras has been expressed. In general, the aim and scope of the study; based on the surveillance literature and inquiries regarding widespread surveillance has been shaped by the idea that the law which continues its development in the field of personal data protection should be enriched with a social approach.